hero image

Autobus tam a zpět: Jönköping

Cestování v době COVID-19

Podívejte se na aktualizaci našich spojů.
Více informací zde

Bezpečnostní opatření

Zaručujeme vysoké hygienické standardy pro vaše bezpečí a pohodlí na cestách.
Více informací zde

Ušetřete až 70 % ceny

Díky našim dynamickým cenám můžete při včasné rezervaci jízdenky ušetřit až 70 %.
Naše nabídka

Včasný příjezd

Do cíle se dostanete pohodlně a včas. U všech linek si můžete zkontrolovat aktuální časy příjezdů.
Aktuální informace o trase

Na této stránce

Oblíbené spoje Autobusové zastávky Průvodce městem

Autobusové zastávky ve městě Jönköping

Poznámka: Vaše jízdenka obsahuje nejaktuálnější informace.

Jönköping (ReseCentrum)

Jönköping Comati stop (Quality Hotel)

Objevte všechny destinace

Vyberte si z více než 2 500 turistických destinací ve 37 zemích.

Prozkoumejte mapu
Jönköping: Rychlý přehled
Přímé spoje do města

32

Počet zastávek

2

Země

Švédsko

Šetrné k životnímu prostředí?

Ano

Jönköping: Informace o městě

Jönköping: Obecné informace

Kosmopolitní město, pohádkové pláže a ještě úchvatnější příroda – takové je švédské město Jönköping, které se nachází v těsné blízkosti jezera Vättern. Místo, kde si velké řetězce módních značek nekonkurují s lokálními návrháři a město, jenž vás naučí jak “vypnout”. Jönköping je významnou součástí scénické provincie Småland. Ve městě a jeho okolí žije přibližně 94 000 obyvatel, a to včetně studentů, kteří se rozhodli studovat na místní Univerzitě. Ta ostatně může i za to, že sem míří rok od roku více zahraničních studentů. Univerzita Jönköping se během posledních let stala oblíbenou destinací studentů životního prostředí, kteří přijíždí nejen za jedinečným vzdělávacím systémem, ale především za švédským přístupem k ochraně přírody. Švédové svou zemi jednoznačně milují a všudypřítomné vlajky tento fakt nemohou vyvrátit. Pokud tedy do Jönköpingu míříte právě za přírodou, zajisté nebudete zklamáni.

Co navštívit

Říká se, že v Jönköpingu můžete podniknout úplně vše. Alespoň co se odpočinku a trávení času v přírodě týče. Co jiného také čekat od města obklopeného průzračnými jezery a rozlehlými lesy? Vybrat si můžete jednu z desítek turistických stezek, vyzkoušet plavbu kajakem v přítomnosti školeného instruktora nebo se vydat plachtit na jedno z jezer. Na své si v Jönköpingu přijdou i fanoušci cyklistiky. Možností je nespočet, jak se můžete sami přesvědčit. Je pak už jen na vás, jak si svůj čas rozhodnete naplánovat. Co se týče ubytování, doporučujeme si zamluvit romantickou chatičku v jednom z nedalekých kempů. Těch je ostatně v Jönköpingu hned několik. Například Adam Beach & Camping nacházející se hned u pláže, Villa Bjorkhagen s více moderním zařízením nebo Lovsjobadens Camping AB, který se nachází vedle jezera. Samozřejmě nemusíte bydlet jen v chatce, ale ubytovat se můžete také v jednom z hotelů. Velké oblíbenosti se v poslední době těší také ubytování přes různé služby propagující sdílenou ekonomiku. Ti odvážnější také můžou zakotvit u někoho doma na gauči – Švédové jsou obecně velmi otevřený národ a třeba vám jeden z nich bude i dobrovolným průvodcem. Ostatně nikdy nevíte, koho potkáte.

Jönköping: Kultura & historie

Věděli jste, že slavné zápalky byly vyvinuty v roce 1845 právě ve městě Jönköping? Právě těmto dřevěným zápalkám, které dnes každý bere jako samozřejmost, je věnované místní Muzeum. Dozvíte se spoustu zajímavých informací! Například to, jak zde vypadala výroba, která v Jönköping probíhala až do roku 1970. Část expozice je věnována i samotným vynálezcům a bývalým majitelům továrny, kde sídlí i nynější muzeum - bratrům Lundstromovým, kteří během 19. století vyrobili přes 12 milionů kusů zápalek. Další významnou historickou osobností je nepochybně také Ivan Kruger, který stojí za růstem zápalkového impéria a jeho mezinárodní expanzí do celého světa. Nedílnou součástí muzea jsou i expozice s více než tisíci zápalkami a krabičkami. K vidění tu jsou ale také náčrty a další grafické motivy. Návštěvu muzea následně doporučujeme zakončit v místním kinosále, kde lze shlédnout film věnovaný historii zápalek. Muzeum má navíc otevřeno po celý rok.

Jönköping: Noční život

Ať už se v Jönköpingu plánujete zdržet pouze na jeden den, nebo tu strávíte prodloužený víkend, místní pamětihodnosti si rozhodně nesmíte nechat ujít. Pravděpodobně tou nejvýznamnější památkou v okolí je kostel Habo, který se na první pohled může jevit jako katedrála. Překvapuje vás, že je celý postaven pouze ze dřeva? Kostel Habo najdete cca 15 minut severně od Jönköpingu v západní části jezera Vättern, kde je ozdobou již o roku 1680. Tato stavba však není pouhou ozdobou zdejšího kraje. Kostel Hobo si našel své místo i v srdci celého Švédska a to prostřednictvím švédských poštovních známek, na kterých tuto noblesní stavbu najdete. Nyní se přesuneme do západní části města a parku Stadpark. Neobyčejného parku plného typické zeleně a historických dřevěných staveb, které sem byly přesunuty z jejich původních oblastí. Vidět můžete například zvonici pocházející ze 17. století, vojenskou ubytovnu ze 19. století a za zmínku zajisté stojí farma a muzeum věnované ptactvu. Odtud se následně vydejte zpátky do města a vaše historické kolečko zakončete třeba v kostele Sofiakyrkan. Ten se v Jönköpingu řadí mezi budovy reprezentující gotické období a za jeho stavbou stojí slavný Gustav Dahl, jehož stavby lze spatřit i ve švédském hlavním městě Stockholmu. Sofiakyrkan můžete na první pohled poznat podle charakteristických červených pálených cihel, které jsou jednou z nejvíce oblíbených stavebních materiálů v celé Skandinávii. Uvnitř kostela na vás čeká barokního malba italského malíře Suppra Emmause zakoupena roku 1600 v Římě.

Jönköping: Zajímavé informace

Tou nepochybně první pochoutkou jsou otevřené sendviče Räksmörgås, které vám na první pohled mohou připomenout náš typický český chlebíček. Tento koncept vznikl kolem roku 1400, kdy se plátky chleba používaly jako náhrada za talíře. Pokud tedy toužíte zjistit, jak si žije takový švédský král, rozhodně si nesmíte nechat ujít krevetovou verzi, která nese název räksmörgås a räkmacka. Zmíním rovnou další pochoutku, kterou je hrášková polévka a palačinky ärtsoppa a pannkakor, které se podle tradic konzumují každý čtvrtek, a to již od dob druhé světové války. Na obou pokrmech si můžete pochutnat ve většině tradičních švédských restauracích. Náš poslední tip patří samozřejmě zelenému princezninu dortu prinsesstårta. Nadýchaný piškot, kombinace marmeládové a šlehačkové náplně a nádherný marcipánový kabátek, podle kterého tento zákusek rozeznáte od těch ostatních. A teď už jen vybrat nějakou tu útulnou kavárnu, posadit se, vychutnat si chvíli klidu a nabrat sílu na další cesty prostřednictvím jednoho z našich spojů. Co se vydat třeba do nedalekého Gothenburgu či Stockholmu?


Jönköping očima Lenny

Lenny. Vášnivá cestovatelka, bloggerka a taky trochu gurmánka. Svou rodnou Prahu jsem v devatenácti letech vyměnila za Skandinávii, kam jsem se vydala za studiem a novými zážitky. Dánsko mi ale mimo jiné také otevřelo dveře do světa cestování. Jsem ukecaná, zvídavá a své zážitky s ostatními sdílím prostřednictvím svého blogu www.lennymali.com a Instagramu. Mezi místa, které mne nejvíce okouzlily svojí atmosférou bych pak určitě zařadila můj milovaný Londýn a Berlín, kam se vždy ráda vracím. Cestování tak pro mne tvoří velmi důležitou část mého života a život bez něj si už nedokážu představit.


Poskytované služby na palubě podléhají dostupnosti.