Pokud máte potíže při náhledu na tuto webovou stránku, zavolejte nám prosím na +420 228 880 001 nebo se obraťte na FlixBus Google Assistant aplikace.

§§ geoTextTitle §§

§§ geoLinkText §§

Autobus tam a zpět: Arras

Bezpečnostní opatření

Zaručujeme vysoké hygienické standardy pro vaše bezpečí a pohodlí na cestách.

Více informací zde

Cestování v době COVID-19

Podívejte se na aktualizaci našich spojů.

Více informací zde
Do cíle se dostanete pohodlně a včas. U všech linek si můžete zkontrolovat aktuální časy příjezdů.

Včasný příjezd

Do cíle se dostanete pohodlně a včas. U všech linek si můžete zkontrolovat aktuální časy příjezdů.

Aktuální informace o trase

Ušetřete až 70 % ceny

Díky našim dynamickým cenám můžete při včasné rezervaci jízdenky ušetřit až 70 %.

Naše nabídka

Pokud máte rádi historie, mohla by se vám líbit také tato města:

Arras očima Jiřího

Jiří Touha cestovat u mě poprvé propukla v patnácti letech, když jsem se sám s kamarády vydal na Ukrajinu. Zásluhu na tom ale mají i rodiče, kteří mě od dětství vedli k dobrodružství a poskytují mi velkou podporu v poznávání světa. Moje cestovatelská vášeň se postupně rozrostla na závislost a do dnešního dne jsem tak již navštívil stovky měst v padesáti zemích světa na čtyřech kontinentech. Své zážitky z cest zveřejňuji na svém instagramovém profilu Instagram.
Praha
25 let
Low-cost cestovatel

Arras: Informace o městě

Přijďte s FlixBus do Arras

Arras: Obecné informace

Arras je menší město na severu Francie nedaleko belgických hranic. Přestože nepatří mezi nejnavštěvovanější místa v zemi, pro turisty a cestovatele je zajímavý nejen svými památkami. Toto město s pouhými 40 tisíci obyvateli se v minulosti stalo svědkem několika významných historických událostí, které se v souvislosti se 100. výročím první světové války připomínají stále více, a cestovní ruch v Arrasu tak stále roste.
Objevte nejvýznamnější památky v Arrasu

Arras: Co navštívit

Jasným skvostem, kterým se Arras může pochlubit, je nádherné náměstí Place de Heroes, kolem kterého dokola obíhají renesanční arkády. Tento, na Francii trochu netradiční, styl dodává náměstí originální podobu a atmosférou vás přenese spíše trochu na jih, neboť kolébkou renesance byla Itálie, nikoli Francie. Francie se renesanci dlouho bránila, gotika v těchto místech ovládala výstavbu po dlouhá staletí. V podloubí pod arkádami najdete mnoho a mnoho restaurací a kaváren se sezením venku a za krásného počasí si tak můžete dopřát pravý francouzský oběd s překrásným výhledem. Na náměstí najdete také radnici. Pod ní se nachází tajuplný labyrint tunelů pojmenovaný les Boves. Tunely byly provrtány do jemného vápence již kolem 10. století a byly opakovaně používány jako bunkry, vinné sklepy a hlavně velitelství britské armády během 1. světové války. Každé jaro jsou tunely využívány jako část výstavních prostor dočasné výstavy. 
Kromě nádherného náměstí stojí za zhlédnutí také katedrála a opatství St-Vaast, které už je pro Francii, co se týče stavebního stylu, typičtější. Opatství bylo postaveno v roce 677 na kopci, kde se svatý Vaast modlíval. Nejzachovalejší je zde tradiční gotická podlaha a masivní korintské sloupy v interiéru. 
V Arrasu se mimo jiné nachází také bývalý klášter, ve kterém má nyní sídlo významná galerie staršího umění Musée des Beaux-Arts. Nejlepší výhled na celý Arras je ze 75 m vysoké zvonice, kterou díky výtahu mohou využít i méně zdatní jedinci. Dalším turistickým místem je barokní Vaubanova pevnost. Sébastien Le Prestre de Vauban byl jedním z nejuznávanějších pevnostních stavitelů a představitelů tzv. francouzské inženýrské školy. Svůj život zasvětil službě králi Slunce Ludvíku XIV., který jej za jeho zásluhy jmenoval francouzským maršálem. Zajímavou architektonickou památkou je i místní citadela, která se využívá jako cvičiště pro vojáky.
Objevte kulturu a historii města Arras

Arras: Kultura & historie

Roku 685 založil svatý Vaast (pojmenována po něm katedrála, nacházející se ve městě) v Arrasu opatství a od 9. století zde sídlili flanderští vévodové. Ve 14. a 15. století patřil Arras k Burgundsku a teprve 1649 se stal definitivně součástí Francie. Za francouzské revoluce zde byla poničena nebo úplně zdemolována řada historických budov včetně katedrály a arraský rodák Maxmilien Robespierre se stal jedním z vůdců revoluce. 
V letech 1914 – 1918 pak bylo město úplně zničeno a poválečná obnova trvala až do roku 1925. Arras nicméně zaostával za sousedními a většími městy a jisté oživení přineslo až zřízení univerzity a připojení na dálnici. 
Dnes je díky dopravní infrastruktuře snadno dostupný z dalších velkých měst jako je Remeš či Calais.
Město Arras je také částečně spojeno s českými dějinami. Je rodným městem Matyáše z Arrasu, jednoho z hlavních architektů, kteří se podíleli na výstavbě katedrály sv. Víta. Jeho jméno je spojeno hlavně s dvorem Karla IV., na kterém byl jednou z největších „celebrit“ minulé doby. Ačkoliv se v Arrasu narodil, zemřel v Praze a tam je také pohřben. Ve městě s oblibou pobýval i prokletý básník Paul Verlaine nebo známý malíř Camille Corot.
Město si možná spojíte i s jednou bitvou – konkrétně s bitvou u Arrasu, která začala 9. dubna 1917. Bitva skončila porážkou pro francouzské vojsko, která nakonec vedla až ke vzpouře ve francouzské armádě. Padlo zde cca 180 000 francouzských mužů. Němci, ačkoliv na tom nebyli se ztrátami o nic lépe, přišli o přibližně 167 000 mužů. S tímto válečným tématem najdete po Arrasu také mnoho vojenských pomníků a hřbitovů.

Pokud jste milovníci hudby, můžete v Arrasu navštívit několikadenní hudební festival Main Square Festival, který se pravidelně koná v prvním červencovém týdnu. Jedná se o velice rozšířený festival, který v minulosti navštívil například zpěvák Lenny Krevitz, Imagine Dragons, Depeche Mode a mnoho dalších slavných kapel a zpěváků. Festival každoročně přivítá dlouhé zástupy lidí nejen z blízkého okolí. Ani letos nebudou fanoušci ochuzeni. Vstupenky na tento zážitek se pohybují okolo 70 euro. Záleží samozřejmě, jak dlouho se chystáte na festivalu zdržet. Pokud se ovšem podíváte na popularitu festivalu a na jeho účastníky, jedná se o příjemný finanční kompromis. 
Milovníci sportu se mohou naopak vydat na fotbalové utkání místního klubu, založeného již v roce 1901.
 
Objevte noční život v Arrasu

Arras: Noční život

Arras je spíše klidné místo, ve kterém se nepořádají divoké, několik dnů trvající „party“. Přivítá vás zde spíše komorní atmosféra příjemně vypadajících restaurací, kaváren a barů, kam můžete usednout i ve večerních hodinách. Vybrat si můžete jak z typicky francouzských restaurací, jako například luxusní La bulle d'O, tak i z restaurací, které nabízejí středomořské či asijské speciality. Osobní zkušenost máme i s restaurací Le Mamounia, na jejímž menu najdete jídla marocká. Zmínit lze i bar L'Assiette au Boeuf, jenž se nachází na již zmíněném nádherném náměstí Place de Heroes

 

Arras: Cíle v okolí

V okolí Arrasu můžete navštívit nedalekou obec Dainville se zachovalým kostelem svatého Martina ze 13. století. Z větších měst se naším autobusem FlixBus můžete vydat do Lille, blízko je to rovněž do Belgie.
Lille se nachází poblíž hranic s Belgií, takže pokud byste chtěli svůj výlet prodloužit nebo o pár dní natáhnout, můžete se podívat ještě do krásné Belgie, do měst Kortrijk či Tournai, kde se nachází katedrála Notre Dame zapsaná na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.