hero image

Autobus tam a zpět: Amiens

Cestování v době COVID-19

Podívejte se na aktualizaci našich spojů.
Více informací zde

Bezpečnostní opatření

Zaručujeme vysoké hygienické standardy pro vaše bezpečí a pohodlí na cestách.
Více informací zde

Ušetřete až 70 % ceny

Díky našim dynamickým cenám můžete při včasné rezervaci jízdenky ušetřit až 70 %.
Naše nabídka

Včasný příjezd

Do cíle se dostanete pohodlně a včas. U všech linek si můžete zkontrolovat aktuální časy příjezdů.
Aktuální informace o trase

Na této stránce

Oblíbené spoje Autobusové zastávky Průvodce městem

Autobusové zastávky ve městě Amiens

Poznámka: Vaše jízdenka obsahuje nejaktuálnější informace.

Amiens (Campus)

Amiens autobusové nádraží

Amiens (Les Hortillonnages)

Objevte všechny destinace

Vyberte si z více než 2 500 turistických destinací ve 37 zemích.

Prozkoumejte mapu
Amiens: Rychlý přehled
Přímé spoje do města

17

Počet zastávek

3

Země

Francie

Šetrné k životnímu prostředí?

Ano

Amiens: Informace o městě

Amiens: Obecné informace

Amiens je historické město severu Francie ležící v údolí řeky Somme asi 120 kilometrů severně od Paříže v oblasti nazývané Pikardie. V současné době ve městě žije necelých 139 tisíc obyvatel. Milovníci historie a památek si na tomto místě opravdu přijdou na své. Největším turistickým magnetem tu je gotická katedrála Notre Dame ze 13. století, která je zapsána na Seznamu světového dědictví UNESCO. Podle některých zdrojů se jedná vůbec o největší katedrálu v severní Francii a svou výškou k nebesům předčí i o mnoho známější Notre Dame v Paříži. Již za první světové války došlo k rozsáhlému poškození města, avšak nejdůležitější historické jádro město bylo naštěstí ušetřeno. Dalšímu bombardování čelilo Amiens pak v roce 1940. Je až skoro zázrak, že obě dvě války přežila samotná katedrála, která tak je diamantem celého města.

Co navštívit

Amiens je bezesporu jedním z nejnavštěvovanějších měst severní Francie. I když přes svou polohu nenabízí celoročně letní počasí ani podmínky vhodné ke koupání a opalování, turisté se sem rádi vydávají.
Ve městě si rozhodně nenechte ujít nejstarší a nejatraktivnější část města, kterou je čtvrť St. Leu. Kromě kaváren a restaurací zde najdete i úzké dlážděné uličky s květinami, starobylé trhy a malé umělecké ateliéry. Zdejší náměstí jsou obklopena vodními kanály, a proto se často tato oblast nazývá Malé Benátky – La Petite Venice. Pokud si nechcete tuto překrásnou část města projít po svých nohou, můžete nasednout do lodiček a nechat se svézt po kanále mezi kvetoucími zahradami. Ostatně zahrádkářská oblast zvaná Hortillonage, což byl vlastně původně močál od římských dob odvodňovaný kanály, přitahuje ročně tisíce turistů.
K dalším památkám, které stojí za to navštívit, patří bytová věž Perret, stojící vedle nádraží od Augusta Peretta. Jedná se o obytný a kancelářský komplex z roku 1952 a vysoký 110 m. Architektem této stavby byl právě August Perett – podle něho také název Perretova věž.
Amienská katedrála Notre Dame dlouhá 145 a vysoká 112 metrů patří mezi nejvýznamnější památky města. Stavba katedrály začala roku 1220 na návrh biskupa Evrard de Fouilloy podle plánů stavitele Roberta de Luzarches. Ten ji vystavil tak, aby se do ní vešlo veškeré obyvatelstvo města Amiensu, což v době svého vzniku bylo asi 10 tisíc osob. V letech 1240-1258 byla pro nedostatek peněz výstavba přerušena a dostavěna byla až o několik let později. Katedrála má půdorys latinského kříže s hlavní lodí a dvěma bočními loděmi. V hlavní lodi jsou k vidění dva bronzové náhrobky ze 13. století, jeden z nich patří právě biskupu Evrardu de Fouilloy, zakladateli stavby.

Amiens: Kultura & historie

Milovníci literatury si mohou v Amiens prohlédnout dům Julese Vernea. Nejedná se sice o Vernův rodný dům (spisovatel v tomto domě strávil část svého života), i přesto je jeho jméno s městem úzce spjato, protože právě zde napsal většinu svých velkolepých románů. V Amiensu je i pohřben. Dům, který prošel před několika lety kompletní rekonstrukcí, návštěvníkům nabídne rekonstrukci spisovatelových pokojů či kabinu kapitána Nema.
Za sportem můžete vyrazit na fotbal, neboť Amiens je domovem fotbalového klubu Amiens SC založeného v roce 1901. I když nepatří mezi francouzské špičkové kluby, fanoušci fotbalových utkání jistě ocení místní atmosféru.
Ve městě dále můžete navštívit muzeum Pikardie, ve kterém se nachází rozsáhlé sbírky archeologických nálezů či barokních soch. Další zajímavé muzeum je umístěno v budově Hotelu de Berny ze 17. století. Vystavuje chronologicky uspořádané místní užitné umění. Sbírku pikardských uměleckých předmětů si pak můžete prohlédnout v Musée ďArt Local et ďHistoire Régionale.
Při návštěvě Amiensu nesmíte vynechat ani zdejší loutkohru, která patří k nejoblíbenějším tradicím v Pikardii. Tato tradice našla počátek už před dvě stě lety. Loutky jsou vyráběné ručně ze dřeva nebo hlíny. Samotné hry jsou zaměřené převážně na dětské publikum, i dospělí se ale dokáží dobře bavit. Chcete-li nějaké to loutkové představení navštívit, vyrazte do Chés Cabotans d'Amiens Théâtre de Marionnettes.

Historie Amiensu se datuje již před příchod Římanů. V té době bylo město obýváno galským kmenem Albianů. Římané zde vybudovali město původně nesoucí název Samarobriva. V překladu z galštiny to znamená - most přes řeku Sommu. V době kolem začátku letopočtu se jednalo o jedno z nejdůležitějších římských měst v Galii. Zajímavostí je, že jednu zimu na přelomu let 54 a 53 před naším letopočtem zde strávil dokonce sám Julius César, který se snažil získat Galii. V dobách středověku byl Amiens známý po celém světě pro své textilie, v celé Pikardie se nyní vyznačuje největší produkcí cukrové řepy. Je také třeba zmínit důležité datum, a to 25. březen roku 1802, kdy byl na amienské radnici uzavřen mír mezi Anglií a Francií.

Amiens: Noční život

V Amiensu najdete řadu nočních klubu a barů, které přes den působí nevýrazně a mdle, ale po setmění to v nich ožívá. Osobně vám doporučujeme návštěvu klubů Baobar nebo Nelson, výběr je nicméně po celém městě opravdu široký.

Amiens: Cíle v okolí

V roce 1916 čelilo okolí Amiensu jedné z vůbec nejkrvavějších bitev první světové války i dějin lidstva. Řeč je o bitvě na Sommě, která stála život více než milionu mužů. Jako připomínka této události byla vytvořena vzpomínková trasa, která návštěvníky provede po bývalém bitevním poli, na kterém jsou dnes rozmístěny desítky pomníčků věnovaných vojákům všech různých národností, kteří se bitvy účastnili. Na trase jsou i dvě muzea.
Z dalších cílů v okolí doporučujeme navštívit skanzen Samara Grand Parc Naturel de la Prehistoire, který je od Amiens vzdálen asi 15 kilometrů. Muzeum láká návštěvníky na expozici pojednávající o pravěkých lidech, jejich obydlí a způsobu života.


Amiens očima Jiřího

Touha cestovat u mě poprvé propukla v patnácti letech, když jsem se sám s kamarády vydal na Ukrajinu. Zásluhu na tom ale mají i rodiče, kteří mě od dětství vedli k dobrodružství a poskytují mi velkou podporu v poznávání světa. Moje cestovatelská vášeň se postupně rozrostla na závislost a do dnešního dne jsem tak již navštívil stovky měst v padesáti zemích světa na čtyřech kontinentech. Své zážitky z cest zveřejňuji na svém instagramovém profilu Instagram.


Poskytované služby na palubě podléhají dostupnosti.