hero image

Autobus tam a zpět: Nancy

Cestování v době COVID-19

Podívejte se na aktualizaci našich spojů.
Více informací zde

Bezpečnostní opatření

Zaručujeme vysoké hygienické standardy pro vaše bezpečí a pohodlí na cestách.
Více informací zde

Ušetřete až 70 % ceny

Díky našim dynamickým cenám můžete při včasné rezervaci jízdenky ušetřit až 70 %.
Naše nabídka

Včasný příjezd

Do cíle se dostanete pohodlně a včas. U všech linek si můžete zkontrolovat aktuální časy příjezdů.
Aktuální informace o trase

Na této stránce

Oblíbené spoje Autobusové zastávky Průvodce městem

Autobusové zastávky ve městě Nancy

Poznámka: Vaše jízdenka obsahuje nejaktuálnější informace.

Nancy

Vandoeuvre-les-Nancy (Brabois)

Objevte všechny destinace

Vyberte si z více než 2 500 turistických destinací ve 37 zemích.

Prozkoumejte mapu
Nancy: Rychlý přehled
Přímé spoje do města

49

Počet zastávek

2

Země

Francie

Šetrné k životnímu prostředí?

Ano

Nancy: Informace o městě

Nancy: Obecné informace

Město Nancy najdete na severovýchodě Francie v departementu Meurthe-et-Moselle v historickém kraji Lotrinsko (Lorraine). Jeho název pochází z dvou řek, které oblastí protékají. V minulosti zde sídlili lotrinští vévodové, největší slávy ale dosáhlo v 18. století, kdy z města vytvořil polský král a místní vévoda Stanislav I. jedno z nejkrásnějších měst Francie. Vytvořil centrum vzdělanosti – dnes je například Nancy pátým největším univerzitním městem země. V současné době zde žije lehce přes 100 tisíc obyvatel, což z Nancy činí druhé největší město Lotrinska. Historické centrum v čele s několika náměstími bylo zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Co navštívit

Historické centrum města láká k návštěvě celé řady památek. Tou vůbec nejznámější je náměstí (Place Stanislas) nesoucí jméno polského krále Stanislava I. Lesczynského, jehož socha se nachází v jeho středu. Při jeho otevření v roce 1755 údajně z kašen tryskalo víno. Ze čtyř stran ho obklopují staré paláce, v nichž dnes sídlí radnice, restaurace, opera či muzeum umění. Druhé významné městské náměstí Carriere vzniklo rovněž v 18. století. Prochází vítězným obloukem, který je kopií starověkého Septimova sloupu v Římě. Za staršími památkami se vydejte na ulici Grande Rue, kde se na jednom jejím konci zachovala mohutná gotická brána z původního městského opevnění - Porte de la Craffe. Tato stavba ze 14. a 15. století v minulosti sloužila jako vězení. Na druhém konci ulice pak stojí překrásný palác lotrinských vévodů postavených v pozdně gotickém slohu a přestavěný v 16. století. Všimněte si především bohatého průčelí paláce.

Bezplatně přístupný je návštěvníkům minoritský kostel svatého Františka z 2. poloviny 15. století. Jedná se o jednolodní úzkou a dlouhou stavbu bez věží, v minulosti pohřebiště lotrinských vévodů. I Nancy samozřejmě mají katedrálu, zdejší Notre Dame vznikal mezi 1703–1742 a zastupuje barokní umění. V interiéru si všimněte překrásných varhan. Z dalších kostelů ve městě pak stojí za návštěvu novogotický Saint Epure.

V Nancy najdete místa s bohatou gastronomickou tradicí. Můžete zde ochutnat pro město typické Nancyské makronky, oblíbený je i slaný koláč quiche či pokrm Bouchees a la Reine – masová směs v košíčkách z listového těsta či pate lorrain, speciální místní paštika.

Nancy: Kultura & historie

Historie Nancy sahá až do pravěku, skutečného významu ale dosáhlo v 11. století, kdy se stalo hlavním městem lotrinského vévodství. V roce 1477 se U Nancy odehrála slavná bitva, město bylo obléháno, avšak nedobyto, a naopak zde padl burgunský vévoda Karel Smělý. Následoval krátký úpadek, ale v 17. století opět význam města vzrostl, vévodové centrum postupně rozšiřovali a zastavovali. Zajímavá kapitola nastala roku 1737, kdy město s celým vévodstvím věnoval francouzský král svému tchánovi a svrženému polskému králi Stanisławu Leszczyńskému. Ten za třicet let zcela změnil obraz města, nechal postavit velkolepá náměstí a vládl zde jako osvícenský panovník až do své smrti. Později se Nancy dostalo zpět pod francouzskou nadvládu. To platilo i po pruskou-francouzských válkách roku 1871, kdy okolní území Alsaska a departmentu Moselle připadlo Německu, zatímco Nancy zůstaly součástí Francie. To pro město znamenalo zlatý věk, protože sem začali přicházet odborníci z obsazených území, kteří odmítli přijmout německé občanství. V průběhu první světové války bylo město částečně zničeno dělostřeleckým odstřelováním.

Za kulturou se můžete vydat do některého z místních muzeí. Historii celého regionu Lotrinska se dozvíte v Musée Lorrain, zájemci o umění by neměli vynechat Musée des Beaux Arts de Nancy s výstavou obrazů od 15. století do současnosti, velmi zajímavé je rovněž Musée de l´Ecole de Nancy s uměleckými díly slavných umělců. Operní představení se odehrávají v místní národní opeře nacházející se na Stanislavově náměstí. Už od středověku v Nancy uctívají svatého Mikuláše, patrona Lotrinska. Slaví se 6. prosince velkolepým průvodem města za doprovodu dechovky, dva dny trvající festival je následně zakončen ohňostrojem na náměstí Place Statislas. Le Livre sur la Place je název pro první národní veletrh ve Francii, který se pravidelně koná na náměstí Carriere. Z hudebních festivalů je nejvýznamnější akcí Nancy Jazz Pulsations.

Nancy: Cíle v okolí

Na jednodenní výlet z Nancy se vydejte do nedalekého města Mety, které je dnes centrem regionu Lotrinsko. Jeho centrum se nachází na několika zelených říčních ostrovech, ve kterých protékající řeka Mosela vytváří mnoho krásných zákoutí. To hlavní, proč sem turisté míří, jsou památky. Nejznámější stavbou je gotická katedrála svatého Štěpána (Cathédrale Saint-Étienne de Metz), blízko které se nachází i známé kulturní centrum a muzeum umění Centre Pompidou-Metz. Ve městě si můžete vychutnat moselské víno, typické pro místní region. Druhoválečnou historii můžete poznat v pevnost Fort de Queleu.

V okolí Nancy dále stojí za návštěvu městečko Luneville se synagogou a zámkem z 18. století.

Cestu do Nancy můžete spojit s návštěvou Štrasburku, historického města Alsaska a sídlem mnoha evropských institucí. Nevynechejte zde návštěvu části Malá Francie, na nábřeží si všimněte mohutných gotických věží Pont Couverts či domu Maison. Hlavní pamětihodností ve městě je ale gotická katedrála Notre Dame – z její věže si dokonce budete moci prohlédnout Štrasburk z ptačí perspektivy.

Na severu Lotrinska je hojně navštěvováno historické město Verdun, dnes známé díky krvavé bitvě z první světové války. Najdete tu obrovský vojenský hřbitov, pevnost i muzeum bitvy. Odtud je to nedaleko k Argonskému lesu, kde se nachází nádherná příroda s řadou turistických pěších tras.


Nancy očima Jiřího

Touha cestovat u mě poprvé propukla v patnácti letech, když jsem se sám s kamarády vydal na Ukrajinu. Zásluhu na tom ale mají i rodiče, kteří mě od dětství vedli k dobrodružství a poskytují mi velkou podporu v poznávání světa. Moje cestovatelská vášeň se postupně rozrostla na závislost a do dnešního dne jsem tak již navštívil stovky měst v padesáti zemích světa na čtyřech kontinentech. Své zážitky z cest zveřejňuji na svém instagramovém profilu Instagram.


Poskytované služby na palubě podléhají dostupnosti.