hero image

Autobus tam a zpět: Uherské Hradiště

Cestování v době COVID-19

Podívejte se na aktualizaci našich spojů.
Více informací zde

Bezpečnostní opatření

Zaručujeme vysoké hygienické standardy pro vaše bezpečí a pohodlí na cestách.
Více informací zde

Ušetřete až 70 % ceny

Díky našim dynamickým cenám můžete při včasné rezervaci jízdenky ušetřit až 70 %.
Naše nabídka

Včasný příjezd

Do cíle se dostanete pohodlně a včas. U všech linek si můžete zkontrolovat aktuální časy příjezdů.
Aktuální informace o trase

Na této stránce

Oblíbené spoje Autobusové zastávky Průvodce městem

Autobusové zastávky ve městě Uherské Hradiště

Poznámka: Vaše jízdenka obsahuje nejaktuálnější informace.

Uherské Hradiště,,aut.nádr.

Objevte všechny destinace

Vyberte si z více než 2 500 turistických destinací ve 37 zemích.

Prozkoumejte mapu
Uherské Hradiště: Rychlý přehled
Přímé spoje do města

18

Počet zastávek

1

Země

Česká republika

Šetrné k životnímu prostředí?

Ano

Uherské Hradiště: Informace o městě

Uherské Hradiště: Obecné informace

Uherské Hradiště je město ve Zlínském kraji na jihovýchodě Moravy. Patří mezi jedny z nejstarších měst. Známé je především jako centrum regionu Slovácko – region proslulé kulturou, folklórem, kroji, ale i kvalitním vínem. Ve městě žije přibližně 25 tisíc obyvatel, spolu s Kunovicemi a Starým Městem ale tvoří téměř dvojnásobnou aglomeraci.

Co navštívit

Historické centrum je velmi snadno dostupné a bez problémů si jej prohlédnete za několik hodin. Z památek se zachovalo několik kostelů – kromě kostela svatého Františka Xaverského s jezuitskou kolejí i Kostel Nanebevzetí Panny Marie a Kostel Zvěstování Panny Marie. Ve Vodní ulici si všimněte zbytků středověkých hradeb nebo objevte Mariánské náměstí, kde stojí morový sloup. Zajímavou novorenesanční stavbu představuje budova Justičního paláce, ve kterém dnes sídlí Střední uměleckoprůmyslová škola. Vůbec nejstarší památkou ve městě je pak kaple sv. Alžběty s raně gotickými prvky. Jiná kaple, věnovaná svatému Šebestiánovi, sice není nejstarší, přesto výjimečná: původní stavbu v roce 1969 přesunuli po kolejích o více než třicet metrů na nové místo. Podobným způsobem byl např. přemístěn děkanský kostel v Mostě. V minulosti tvořili v Uherském Hradišti menšinu občané židovského původu. Jejich osudy připomíná obnovená synagoga a sídlo knihovny. Fasáda stavby byla kompletně obnovena a osazena pamětní deskou připomínající oběti holocaustu z dob druhé světové války. Z dalších zajímavých staveb ve městě lze zmínit ještě budovu Hotelu Slunce, funkcionalistickou stavbu Lázně a budově spořitelny na Palackém náměstí či starý vinný sklep zvaný U Lisu.

Uherské Hradiště: Kultura & historie

Historie města je velmi bohatá a sahá do dávné minulosti Velké Moravy. Právě poloha v nivě řeky Moravy předurčila místo pro osídlení, poprvé doložené již v době kamenné. Ve středověku se okolní území stalo cílem nepřátelských nájezdů, kterými trpěl zejména nedaleký velehradský klášter. Místní opat se tehdy obrátil na českého krále s prosbou o zajištění ochrany a ten dal v reakci rozkaz k založení pevnosti na místě dnešního Uherského Hradiště. Původní název nového města zněl Nový Velehrad, teprve v roce 1294 je poprvé připomínáno jako Hradiště. Přívlastek Uherské se objevil až v 16. století. Ve městě vznikly kamenné hradby, které sloužili k obraně a v pozdějších dobách byly několikrát přebudovány a modernizovány. Poprvé a naposledy bylo Uherské Hradiště dobyto ve válkách o rakouské dědictví roku 1742 pruskými vojsky. Velký rozvoj města přišel koncem 19. století, kdy byla postavena celá řada nových staveb, od náměstí po justiční palác či novou radnici. Výstavba probíhala i před první světovou válkou – vzhled Uherského Hradiště tehdy významně ovlivnil architektonický styl avantgardy. Uherské Hradiště, stejně jako celý region Slovácka, se může pochlubit bohatým kulturním programem. Ve městě sídlí tři divadla, z nichž je nejznámější Slovácké divadlo. Pobočku zde má i Moravské zemské muzeum – coby Centrum slovanské archeologie. Několik expozic a dočasných výstav nabízí rovněž Slovácké muzeum. Každoročně se ve městě koná tzv. Letní filmová škola, významná přehlídka filmů. Nad rámec regionu dosahují i jedny z největších folklorních slavností v republice – Slovácké slavnosti vína a otevřených památek. Na akcích vystupují známé folklorní soubory, jako Hradišťan či Kunovjan.

Uherské Hradiště: Noční život

V místní části Sady mohou zájemci o historii navštívit tzv. Výšinu svatého Metoděje, významnou archeologickou lokalitu z období Velké Moravy. Zachovaly se zde základy kostela z přelomu 8. a 9. století spolu s dalšími stavbami a pohřebištěm. Podle historiků se jednalo o místo působení věrozvěsta Metoděje (druhý byl Cyril), který zde měl být pohřben. Celý areál je volně přístupný veřejnosti, příležitostně se zde také konají různé kulturní akce nebo bohoslužby.

Uherské Hradiště: Zajímavé informace

Šest kilometrů od Uherského Hradiště leží významné poutní místo Velehrad. Uvidíte zde klášter, vůbec první cisterciácký založený na Moravě. Jeho součástí je i bazilika Nanebevzetí Panny Marie a svatého Cyrila a Metoděje. Postavena byla již roku 1228, v minulosti, ale prošla několika přestavbami a dnes její vzhled vychází z baroka. Z dalších míst v obci stojí za návštěvu kostel Zjevení Páně, sloup se sochou Ježíše Krista z roku 1704 či sloup se sochou Panny Marie. V průběhu celého roku se konají na Velehradu církevní poutě, tou vůbec neznámější bývá národního pouť věnovaná oslavě patronů svatého Cyrila a Metoděje. Vrcholem oslav bývá mše svatá na nádvoří před bazilikou dne 5. července. Více než dvě desítky exponátů věnovaných letectví můžete obdivovat v leteckém muzeu v Kunovicích. To ve svých prostorech ukrývá i několik skutečných unikátů – v srpnu 2018 obohatil sbírky muzea vyřazený vládní letoun Tupolev TU-154M, přezdívaný Naganský expres. Právě na jeho palubě slavili čeští hokejisté v roce 1998 olympijské zlato z her v Naganu a nyní si budete moci tento stroj osahat i Vy. Vzdušnou vzdáleností je 11 kilometrů od Uherského Hradiště vzdáleno město Uherský Ostroh s renesančním zámkem na místě původního středověkého hradu. Pouze několik kilometrů pěšky se dostanete ke dvoum rozhlednám – Šrotíku a Rovnině. První jmenovaná stojí asi 5 km od centra města a je součástí areálu firmy na zpracování odpadu. Vzhledově připomíná maják. Rozhledna Rovnina se nachází na stejnojmenném návrší pouhé tři kilometry na východ od města. Jedná se o telekomunikační stožár s vyhlídkovou plošinou ve výšce 24 metrů. Na jednodenní výlet se vydejte do Kroměříže- město zapsané na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Navštívíte tu arcibiskupský zámek se slavnou obrazovou galerií, několik zahrad včetně té nejznámější – Květné zahrady či jeden z mnoha volně přístupných kostelů.


Poskytované služby na palubě podléhají dostupnosti.