hero image

Autobus tam a zpět: Lucern

Cestování v době COVID-19

Podívejte se na aktualizaci našich spojů.
Více informací zde

Bezpečnostní opatření

Zaručujeme vysoké hygienické standardy pro vaše bezpečí a pohodlí na cestách.
Více informací zde

Ušetřete až 70 % ceny

Díky našim dynamickým cenám můžete při včasné rezervaci jízdenky ušetřit až 70 %.
Naše nabídka

Včasný příjezd

Do cíle se dostanete pohodlně a včas. U všech linek si můžete zkontrolovat aktuální časy příjezdů.
Aktuální informace o trase

Na této stránce

Oblíbené spoje Autobusové zastávky Průvodce městem

Autobusové zastávky ve městě Lucern

Poznámka: Vaše jízdenka obsahuje nejaktuálnější informace.

Lucerne - Neuenkirch (service area)

Luzern (Inseli Park)

Objevte všechny destinace

Vyberte si z více než 2 500 turistických destinací ve 37 zemích.

Prozkoumejte mapu
Lucern: Rychlý přehled
Přímé spoje do města

26

Počet zastávek

2

Země

Švýcarsko

Šetrné k životnímu prostředí?

Ano

Lucern: Informace o městě

Lucern: Obecné informace

Lucern je město ve Švýcarsku ležící u severozápadního břehu Lucernského jezera na řece Reuss. Ta ho geograficky rozděluje na Staré a Nové město, mezi kterými se nachází nespočet mostů, které dodávají městu svou půvabnou atmosféru. Obecně je Lucern považován za klenot celého Švýcarska a vám by jeho návštěva neměla uniknout.

Co navštívit

Svou prohlídku můžete začít na některém z náměstí ve Starém městě. Nejznámější jsou Muhlenplatz a Weinmarkt, na kterých se dokonce dochovaly středověké domy zdobené freskami z 16. století. Občas jsou umístěny i ve vyšších patrech, nezapomeňte tedy se občas podívat i tam.

Lucernské mosty
Staré a Nové město spojuje hned několik turisticky atraktivních mostů. Symbolem Lucernu je Kaplový most, v originálním jazyce Kapellbrücke. Jedná se o nejstarší zakrytý dřevěný most v Evropě o délce 170 metrů. Byl vybudován v roce 1333. Přesně o 700 let později v roce 1993 jej zachvátil mohutný požár a původní most kompletně shořel. Díky předchozím renovacím a konzervacím se jej ale podařilo obnovit již pouhý rok po požáru, nenávratně zničeny ale byly novověké originální malby ze 17. století, kterými byl Kapellbrücke vyzdoben po celé své délce. V době mojí návštěvy již byly obnoveny.

Před požárem se podařilo zachránit Vodní věž (Wasserturm), která byla součástí středověkého městského opevnění a sloužila jednu dobu také jako vězení nebo jako maják. Po mostu se můžete projít bezplatně. Další historický most z počátku 15. století je nazýván Vetešnický, německy Spreubrücke. Je vyzdoben originálními malbami ze 17. století s motivem tance smrti.

Další památky

Druhým symbolem Luzernu je Lví památník (Lowendenkmal). Tento památník věnovaný švýcarské gardě připomíná události ze srpna 1792, kdy se osobně zúčastnila Velké francouzské revoluce. Během událostí jich zahynulo na 700, což symbolizuje umírající lev.

V Lucernu můžete navštívit také Jezuitský kostel, postavený ve stylu florentské renesance. Volně přístupný kostel tvoří výraznou dominantu nábřeží. Hofkirche je název jiného kostela umístěného uprostřed kláštera. Stavba se dvěma románskými věžemi jako jedna z mála unikla městským požárům a vy si tak v jeho interiérech budete moci prohlédnout originální dekorace z doby renesance či mohutné varhany.

Nad Museggskými kopci se do dnešní doby zachovaly pozůstatky městských hradeb s devíti věžemi. Návštěvníci se mohou projít cimbuřím a vylézt na několik věží, ze kterých se vám naskytne pěkný výhled na město, jezero i hory. Hradby byly postaveny ve 14. století, z devíti věží stojí za zmínku věž Zytt, na které se nacházejí staré hodiny z roku 1400. Pokud budete pozorovat své hodinky, zjistíte, že zvoní o minutu dřív, než ostatní hodiny na městě.

Dalším místem s krásným výhledem na město je zámek Gutsch, ve kterém pobývala i samotná anglická královna Viktorie.

Při návštěvě Lucernu by byl doslova hřích nenavštívit páté největší švýcarské jezero – Vierwaldstättersee – česky tedy Luzernské jezero, jež nabízí řadu pěších tras i projížďky na lodích.

Lucern: Kultura & historie

Zdejší kraj, který se rozkládal v malebné krajině u Luzernského jezera, si už v 1. století před naším letopočtem zvolily keltské kmeny Rétů a Helvetiů za své sídlo. Později sem pronikli římští vojáci, kteří zde založili svojí kolonii. První písemné zmínky o městě samotném pocházejí z 8. století, kdy byl v Lucernu založen benediktýnskými mnichy klášter sv. Leodegarda – jedná se o klášter v místě Hofkirche (viz Co navštívit). Ve středověku se z malé rybářské vesničky stalo významné švýcarské město, jehož vliv přetrvává dodnes.

Řada švýcarských i zahraničních turistů míří do Lucernu kvůli jeho dopravnímu muzeu (Verkehrshaus). Najdete ho asi dva kilometry východně od centra a svou expozici představuje zábavnou formou. Uvidíte tu tři tisíce exponátů, od historických parních lokomotiv a vlaku až po nejmodernější lanovky a letadla. Celý komplex je opravdu obrovský a na jeho návštěvu si vyčleňte celý den, aby jste si jej celý stihli prohlédnout.

Bohatými sbírkami také disponuje historické či přírodovědecké muzeum. V Lucernu dále najdete Muzeum Richarda Wagnera či Muzeum švýcarských krojů a tradic. V paláci Am-Rhyn Haus z 16. století najdete unikátní sbírku děl Pabla Piccasa

Nad zmiňovaným Lvím památníkem najdete tzv. Ledovcový park a Ledovcovou zahradu. Na jejím místě byly koncem 19. století objeveny díry nazvané obří hrnce. Ty jsou výsledkem klimatických změn ledovce Russe, který území Lucernu před miliony let pokrýval. Celkově zde můžete při prohlídce objevit 32 hrnců, z nichž nejhlubší dosahuje výšky až 9 metrů s průměrem 7,5 metru. Uvidíte tu i miniatury švýcarských domků, zkameněliny či starou plastickou mapu Švýcarska z roku 1762.

Lucern: Noční život

V Lucernu to stejně jako v každém větším evropském městě po setmění žije. Mladí většinou vyhledávají zábavu na diskotékách nebo v barech. Jiní naopak dávají přednost usedlejším restauracím s trochou klidu. Při příznivém počasí je možnost usednout na zahrádku před restaurací a vychutnat si například místní často vyhledávanou specialitu kávu s alkoholem - Kaffe Lutz. Mezi oblíbená jídla patří rybí filé s tatarkou a hranolky nebo sýrové fondue a raclette. Oblíbená je také sýrová polévka.

Já z osobní zkušenosti doporučujeme noční kluby VEGAS Dance Club a El Cartel.

Lucern: Cíle v okolí

Za oblíbený turistický cíl v okolí Lucernu bývá považována hora Pilatus, rozprostírající se na kopci nad Lucernem. Podle legendy je posledním místem odpočinku Piláta Pontského, považovaného za člověka, který odsoudil Ježíše Krista k ukřižování. Hora je přístupna nejstrmější zubačkou na světě se sklonem 49 % a z opačné strany i kabinkovou lanovkou. Osobně doporučujeme využít tzv. Golden Round Trip cesty, která zahrnuje plavbu výletní lodí z Luzernu přes jezero do Alpnachstadu, odkud se dostanete na vrchol zubačkou a zpátky se vracíte visutou lanovkou a trolejbusem zpátky do Lucernu.


Poskytované služby na palubě podléhají dostupnosti.