hero image

Autobus tam a zpět: Pisa

Cestování v době COVID-19

Podívejte se na aktualizaci našich spojů.
Více informací zde

Bezpečnostní opatření

Zaručujeme vysoké hygienické standardy pro vaše bezpečí a pohodlí na cestách.
Více informací zde

Ušetřete až 70 % ceny

Díky našim dynamickým cenám můžete při včasné rezervaci jízdenky ušetřit až 70 %.
Naše nabídka

Včasný příjezd

Do cíle se dostanete pohodlně a včas. U všech linek si můžete zkontrolovat aktuální časy příjezdů.
Aktuální informace o trase

Na této stránce

Oblíbené spoje Autobusové zastávky Průvodce městem

Autobusové zastávky ve městě Pisa

Poznámka: Vaše jízdenka obsahuje nejaktuálnější informace.

Pisa (parkoviště Pietrasantina)

Objevte všechny destinace

Vyberte si z více než 2 500 turistických destinací ve 37 zemích.

Prozkoumejte mapu
Pisa: Rychlý přehled
Přímé spoje do města

61

Počet zastávek

1

Země

Itálie

Šetrné k životnímu prostředí?

Ano

Pisa: Informace o městě

Pisa: Obecné informace

Město proslulé svou šikmou věží se nachází na severu Itálie v oblasti zvané Toskánsko. Leží na březích řek Arno, nedaleko ústí do Ligurského moře a necelých 90 tisíc stálých obyvatel města v letních měsících doplňují další tisíce turistů, kteří přijíždějí do Pisy za historickými památkami zapsanými na seznamu UNESCO. Město představuje ohnisko turistického ruchu v celém Toskánsku a slouží jako ideální základna pro výlety za dalšími zajímavými míst v okolí.

Co navštívit

Pisa vznikla již ve starověku. Patřila Etruskům i Římanům, kteří z města vytvořili jedno z nejvýznamnějších sídel ve Středozemním moři. Ve středověku přišel další rozmach – díky přístavu se Pisa stala obchodním městem a jedním z konkurentů Benátek či Janova. Ve 13. století dokonce tzv. Pisánská republika ovládala rozlehlé pobřeží na severozápadě Itálie i ostrovy Sardinii a Korsiku. Právě v těchto dobách vznikla ve městě proslulá šikmá věž, katedrála i další památky typické svým bílým mramorem. V 15. století nadvládu nad městem převzala nedaleká Florencie a do popředí se Pisa dostala díky své univerzitě. Vzdělanost a podpora vědy přitahovala ty nejvýznamnější vědce, jako například Galileo Galilei, který se zde dokonce narodil. V dalších stoletích už převahoval turismus a dnes je Pisa jedním z center cestovního ruchu celého světa. Možná netypicky je Pisa městem folklóru. Pokud se chcete kulturně bavit, doporučujeme se zúčastnit některé z folklórních akcí, které se konají v průběhu celého roku. Na jaře je to festival Capodanno pisano a Gioco del Ponte, v červnu pak Luminara di San Ranieri či Maritime republics regata. Z jiných hudbních žánrů lze zmínit např. akce Turn Off Festival zaměřený na elektronickou hudbu nebo židovský culturní festival Nessiah, konající se každoročně v listopadu. Za sportem se můžete vydat na stadion Garibaldi, kde své domací zápasy hraje fotbalový tým A. C. Pisa 1909.

Pisa: Kultura & historie

Ať už se v ostatních průvodcích dočtete cokoliv, historické centrum Pisy je velmi malé a všechny turistické cíle jsou koncentrovány na ploše náměstí Piazza dei Miracoli a v jeho nejbližším okolí. Náměstí Piazza dei Miracoli nese v českém překladu přezdívku Pole zázraků a pro svou unikátnost je od roku 1987 zapsáno na seznamu Světového dědictví UNESCO. Najdete tu světoznámou šikmou věž, a dóm Panny Marie Nanebevzaté – tedy dvě stavby, kvůli kterým se do Pisy sjíždí miliony turistů z celého světa. Návštěvu místa proto raději vybírejte s úvahou, vyplatí se přijet mimo letní sezónu a pokud tu přeci jenom budete v červenci či srpnu, přijďte na náměstí brzo ráno, se začátkem otevírací doby si kupte lístky a udělejte si fotky bez dalších turistů.

Pisa: Noční život

Pro místní Torre Pendente. Její historie je starší než většina staveb u nás v Česku – byla postavena již ve 12. století. Po postavení prvních tří pater se ukázalo, že je částečně nakloněná. To nikoho od další výstavby neodradilo, ve 13. století vznikla další poschodí a definitivně byla věž dokončena až roku 1350 osazením zvonů v šestém patře. Věž s výškou 56 metrů byla postavena z bílého mramoru a měla sloužit jako zvonice. Vychýlení vrcholu věže se v posledních letech zvýšilo na více než 5 metrů, z těchto důvodů proto započaly intenzivní záchranářské práce, které dokázaly stavbu vyrovnat a opětovně zpřístupnit turistům. Turisté mají možnost se po zaplacení vstupného podívat na vrchol věže, svou návštěvu ale zvažte předem, při vstupu bývají velké fronty a nikdy nebudete mít jistotu, že se dovnitř skutečně podíváte. Turnikety totiž vpouštějí pouze omezený počet návštěvníků za hodinu. V blízkosti Šikmé věže najdete ještě dvě další, a bohužel často opomíjené památky – Dóm Panny Marie Nanebevzaté (Duomo di Pisa) a baptisterium. Dóm je přístupný veřejnosti zdarma, vstupenku si ale musíte vyzvednout na pokladně. Jedná se o pětilodní románskou baziliku postavenou v 11. století. Zaujme svým interiérem a svou eliptickou kupolí. Baptisterium nese jméno San Giovanni a ve středověku sloužilo jako křestní kaple. Stavba pochází z 12 století. Většina turistů přijede do Pisy, vyfotí si šikmou věž a zase jede pryč. Dělají přitom velkou chybu, Pisa je doslova pokladem pro milovníky architektury a historie. Najdete tu staré paláce, kostely i krásná náměstí a ulice. Z těch nejznámějších můžeme jmenovat např. kostely San Francesco v goticko-renesančním slohu, San Michele in Borgo, San Frediano či osmiboký kostelík Santo Sepolcro. Pro zpestření návštěvy města si vynechte alespoň hodinu pro prohlídku botanické zahrady (Orto botanico di Pisa), vůbec nejstarší v Evropě.

Pisa: Zajímavé informace

Pouhou hodinu jízdy se od Pisy nachází další významné turistické centrum – Florencie. Symbol renesance, zapsaný na seznamu UNESCO láká na stovky historických památek i kulturních akcí. Obdivujte dóm Santa Maria del Fiore, dominantu města a jednu z nejznámějších katedrál světa. Vyfoťte si sochu Davida před Palazzem Vechiem a prodějte se po proslulém mostu Vechcio. Za světoznámými uměleckými díly se vydejte do galerie Uffizi, která vystavuje originály Sandra Botticelliho, Leonarda da Vinci, Raffaela Sanzi, Rubense, Rembrandta a dalších. Co by kamenem dohodil se v blízkosti Pisy nachází devadesátitisícové město Lucca. Návštěvníky láká na zachovalé historické centrum v čele s původním římským amfiteátrem. Dále tu najdete středověké městské hradby, románskou katedrálu a řadu dalších kostelů a renesančních paláců. Mezi Pisou a Florencii stojí za jednodenní návštěvu město Prato. Turisty láká na mohutnou středověkou pevnost Castello dell Imperatore či na románskou baziliku sv. Štěpána s bohatou sochařskou a malířskou výzdobou.


Pisa očima Jiřího

Touha cestovat u mě poprvé propukla v patnácti letech, když jsem se sám s kamarády vydal na Ukrajinu. Zásluhu na tom ale mají i rodiče, kteří mě od dětství vedli k dobrodružství a poskytují mi velkou podporu v poznávání světa. Moje cestovatelská vášeň se postupně rozrostla na závislost a do dnešního dne jsem tak již navštívil stovky měst v padesáti zemích světa na čtyřech kontinentech. Své zážitky z cest zveřejňuji na svém instagramovém profilu Instagram.


Poskytované služby na palubě podléhají dostupnosti.