hero image

Autobus tam a zpět: Parma

Cestování v době COVID-19

Podívejte se na aktualizaci našich spojů.
Více informací zde

Bezpečnostní opatření

Zaručujeme vysoké hygienické standardy pro vaše bezpečí a pohodlí na cestách.
Více informací zde

Ušetřete až 70 % ceny

Díky našim dynamickým cenám můžete při včasné rezervaci jízdenky ušetřit až 70 %.
Naše nabídka

Včasný příjezd

Do cíle se dostanete pohodlně a včas. U všech linek si můžete zkontrolovat aktuální časy příjezdů.
Aktuální informace o trase

Na této stránce

Oblíbené spoje Autobusové zastávky Průvodce městem

Autobusové zastávky ve městě Parma

Poznámka: Vaše jízdenka obsahuje nejaktuálnější informace.

Parma autobusové nádraží

Objevte všechny destinace

Vyberte si z více než 2 500 turistických destinací ve 37 zemích.

Prozkoumejte mapu
Parma: Rychlý přehled
Přímé spoje do města

88

Počet zastávek

1

Země

Itálie

Šetrné k životnímu prostředí?

Ano

Parma: Informace o městě

Parma: Obecné informace

Parma se nachází mezi Bologní a Milánem v severovýchodní části Itálie. V samotném městě a jeho aglomeraci žije 195 000 Italů, kteří na svůj původ nedají dopustit. Aby také ne! Vždyť jen samotná historie Parmy se datuje až do pravěku, kdy tehdejší kmen Etrusků zakládal první obydlí během doby bronzové. Postupem času v Parmě došlo ke vzniku prvních římských kolonií, a dokonce tudy vedly i významné obchodní trasy jako například Via Aemilia. Následující napoleonské války, během kterých se Parma stala majetkem Francouzů, měli velký vliv na rozvoj města nejen co se prosperity týče. V tomto období na území došlo k vybudování rovnou několika francouzských zahrad a dalších významných staveb. Po dalších bojích se Parma konečně dočkala své nezávislosti na Francii a roku 1860 bylo město konečně sjednoceno se zbytkem Itálie. V novodobé historii Parma naštěstí neutrpěla významné ztráty, a to ani během druhé světové války, kdy se město stejně jako zbytek Evropy stalo útokem německých bombových útoků. Nelze opomenout velké ztráty na životech italských vojáků, jejichž osud si město dodnes připomíná prostřednictvím památníku nacházejícím se na náměstí Piazzele della Pacce.

Co navštívit

Baptisterium a Parmská katedrála se bezpochyby drží na předních příčkách žebříčku nejoblíbenějších turistických atrakcí v Parmě. Stavba je dále zdobena sochami pocházejícími z tvorby Benedetta Antelamiho, který patří mezi jednoho z nejuznávanějších italských sochařů tehdejšího období vůbec. Následně se společně přesuneme k další významné stavbě, a to konkrétně směrem k náměstí Piazzale Marconi, kde kromě menšího parku uvidíte i grandiózní cihlovou stavbu – palác Palazzo della Pilota. Ten aktuálně slouží jako sídlo několika institucí. Je sídlem například knihovny, divadla, muzea, ale jedná se také o galerii Galleria Nazionale, zaměřující se na tvorbu malířských škol z období 14. až 16. století. Odtud se lze jednoduše přemístit směrem k hlavnímu parmskému náměstí Piazza Garibaldi či se prostřednictvím mostu Ponte Verdi, vedoucího přes řeku Parma přesunout do dech beroucí městské oázy – parku Parco Ducale. Klid a odpočinek však není jedinou věcí, která na vás v parku čeká. Mezi další z lákadel patří i rozlehlý palác Palazzo Ducale del Giardino, jehož původ se datuje až do 16. století.

Parma: Kultura & historie

Asi jako všude v jižní části Evropy i v Parmě hlavní turistická „vlna” začíná na konci března a následně probíhá až do konce října. Mnoho turistů však do Parmy míří čím dál častěji i během období zimy, během které tu je nejen méně turistů, ale zároveň tu lze zažít i opravdové italské Vánoce. Všudypřítomná vánoční výzdoba a s tím spojené oslavy v Parmě startují již začátkem prosince, kdy můžete navštívit jeden z mnoha trhů či bohoslužeb. Zima patří následně mezi jedny z těch nejklidnějších období, alespoň co se počtu turistů týče. Následuje jarní období, které nejen díky příznivému počasí patří mezi nejoblíbenější období pro návštěvu. Aby také ne, když je město po zimě najednou znovu plné slunce a rozkvetlých květin. Co vás jistě nepřekvapí je to, že léto se v Parmě nese na vlně „skoro” tropických teplot a vysoké vlhkosti vzduchu, a tak není na škodu si během tohoto období naplánovat výlet pryč z města. Mějte také na paměti, že většina Italů má dovolenou během srpna. Nenechte se tedy vylekat, jestliže vám bude město připadat prázdné, a naopak to využijte ve svůj prospěch. Méně lidí znamená menší fronty u oblíbených památek či muzeí. Jak vypadá podzim ve slunné Parmě? Městem se nese vůně parmské šunky, a tato pochoutka má zde dokonce i svůj vlastní festival. Během první poloviny září lze navštívit jednu z mnoha masen – navíc zdarma a včetně ochutnávky.

Parma: Noční život

Ať už se řadíte mezi fanoušky této lokální delikatesy anebo se do Parmy v tomto období chystáte úplnou náhodou – tento nejvoňavější festival konající se v první části záři si prostě nemůžete nechat ujít! Ta nejlepší šunka se v Parmě vyrábí podle tradičních a originálních receptur, což znamená nejen čistě přírodní ingredience, ale také používání čistě lokálních surovin. K výrobě té „opravdové” parmské šunky se proto využívá pouze a jen vepřové maso pocházející z italských chovů. Další benefity jako nízké procento tuku, minerální soli, vitamíny a snadno stravitelné proteiny dělají z parmské šunky pochoutku vhodnou pro všechny příznivce masných výrobků. Během konání festivalu můžete navštívit jednoho z místních producentů šunkové delikatesy a nahlédnout tak nejen pod pokličku, ale také se dozvědět i něco zajímavého z historie. O samotné historii parmské šunky zjistíte více v místním Muzeu Prosciutto di Parma, které je otevřeno pro návštěvníky během celého roku.

Parma: Zajímavé informace

Zapomeňte na klasiku v podobě pizzy či gelatta, které vás bude lákat na každém rohu. Co ale vyzkoušet něco nového? Například sicilské cannoli, které vás zajisté dostanou do gastronomických výšin! Na první pohled jen další tradiční mls v podobě plněné trubičky. Ta vás ale už při prvním ochutnání překvapí svou lehkostí a souladem chutí. Ochutnejte například ty plněné vanilkovým krémem zdobené kousky pistácií – tahle klasika totiž nikdy nezklame. Náš další tip patří tradičnímu italskému likéru Limoncello k jehož přípravě se používají výhradně místní citróny, pocházející ze samotného jihu Itálie. Likér si můžete vychutnat jak samostatně, tak i jako součást nějakého z dezertů a krémů. Přesouváme se ale k poslední specialitě (tentokrát slané), kterou si v Itálii rozhodně nemůžete nechat ujít – Arancini. Jedinečné rýžové kuličky plněné především masovým ragú, směsí sýra či šunky. Následně se kuličky obalí ve strouhance a osmaží. Místní si na nich pochutnávají kdykoliv během celého dne – ať už se jedná o svačinu nebo třeba večeři. Pravidla v italské kuchyni prostě neexistují.


Parma očima Lenny

Lenny. Vášnivá cestovatelka, bloggerka a taky trochu gurmánka. Svou rodnou Prahu jsem v devatenácti letech vyměnila za Skandinávii, kam jsem se vydala za studiem a novými zážitky. Dánsko mi ale mimo jiné také otevřelo dveře do světa cestování. Jsem ukecaná, zvídavá a své zážitky s ostatními sdílím prostřednictvím svého blogu www.lennymali.com a Instagramu. Mezi místa, které mne nejvíce okouzlily svojí atmosférou bych pak určitě zařadila můj milovaný Londýn a Berlín, kam se vždy ráda vracím. Cestování tak pro mne tvoří velmi důležitou část mého života a život bez něj si už nedokážu představit.


Poskytované služby na palubě podléhají dostupnosti.