hero image

Autobus tam a zpět: Vejle

Cestování v době COVID-19

Podívejte se na aktualizaci našich spojů.
Více informací zde

Bezpečnostní opatření

Zaručujeme vysoké hygienické standardy pro vaše bezpečí a pohodlí na cestách.
Více informací zde

Ušetřete až 70 % ceny

Díky našim dynamickým cenám můžete při včasné rezervaci jízdenky ušetřit až 70 %.
Naše nabídka

Včasný příjezd

Do cíle se dostanete pohodlně a včas. U všech linek si můžete zkontrolovat aktuální časy příjezdů.
Aktuální informace o trase

Na této stránce

Oblíbené spoje Autobusové zastávky Průvodce městem

Autobusové zastávky ve městě Vejle

Poznámka: Vaše jízdenka obsahuje nejaktuálnější informace.

Vejle hlavní autobusové nádraží

Objevte všechny destinace

Vyberte si z více než 2 500 turistických destinací ve 37 zemích.

Prozkoumejte mapu
Vejle: Rychlý přehled
Přímé spoje do města

29

Počet zastávek

1

Země

Dánsko

Šetrné k životnímu prostředí?

Ano

Vejle: Informace o městě

Vejle: Obecné informace

Město módy nebo také deváté největší město v Dánsku. Vejle je spolu se sousedními oblastmi domovem více než 50 000 obyvatel, kteří si život tady nemohou vynachválit. Své jméno Vejle získalo po stejnojmenné řece, která se zde vlévá do místního Fjordu. Historie tohoto města je však mnohem zajímavější. Úplně první zmínka o městě se datuje až do roku 1256, kdy na tomto místě začaly vznikat první stavby. O pár století později - konkrétně během 19. a 20. století se Vejle proměnilo v destinaci textilních továren, kde tehdy pracovala více než jedna čtvrtina místních obyvatel. Tento fakt také vysvětluje přezdívku, kterou si tehdy Vejle získalo - Dánský Manchester. S postupem globalizace se ale bohužel výroba začala přesouvat mimo Dánsko a poslední textilka tu tak uzavřela své brány v roce 1993. Oblečení tu přesto najdete spousty - všudepřítomné obchody jsou totiž jedním z důkazů toho, jak moc si Dánové užívají to, jak své pocity a nálady sdílet skrze oblečení. Nejoblíbenější barvy? Jednoznačně černá, šedivá spolu s dalšími zemitýmy tóny.

Co navštívit

Vejle se nachází uprostřed té nejkrásnější dánské přírody, která si přímo říká, o to být objevena. Ať už se tedy rozhodnete vydat se do místních parků či lesů pěšky, nebo zvolíte raději kolo - rozhodně se tady nebudete nudit. Můj první tip? Les Nørreskoven, kde se nachází proslulý jelení park Dyrehaven. Co je na tomto parku tak jedinečné? Jen dvacet minut chůze z centra města se najednou ocitnete mezi jeleny, kteří zdejší les obývají. Nezapomeňte si tak s sebou přibalit třeba zbytek chleba ze snídaně či pár mrkví nebo jablek. Zvířata tady jsou na lidi zvyklá a tak se není divit tomu, že se z Dyrehaven stala oblíbená víkendová destinace pro rodiny či zaláskované páry. Patříte mezi milovníky pláží? Pak vás Vejle také nezklame. V severní části Fjordu totiž najdete Albuen pláž - rodinnou městskou pláž, odkud se vám naskytne ten nejkrásnější výhled na protější most Vejle Fjord Broen, který se přes místní Fjord nese. Zpátky ale k samotné pláži. Bílý písek, dětská hřiště, bar nebo také spousta laviček a stolů vybízejících k posezení. Navíc se tu dá v pohodě zaparkovat autem a dostat se sem můžete také prostřednictvím městské hromadné dopravy. Konkrétně pak autobusem číslo 1 z autobusového nádraží, které se nachází hned vedle toho vlakového. Kolem pláže dále proudí i místní Národní cyklistická stezka R5, což ocení hlavně cyklisté.

Vejle: Kultura & historie

Jestliže se ve Vejle zdržíte déle než jen víkend, určitě oceníte následující tipy na výlety do okolních míst. Na mysli máme tedy především rodiště slavné stavebnice LEGO, které se nachází jen v kousek vzdáleném městečku Billund, kde se nachází i největší letiště na Jutském poloostrově. Zpátky však k barevným kostkám, protože co by to bylo za návštěvu Jutska, aniž byste navštívili slavný Legoland. Tento zábavní park sem totiž láká návštěvníky z celého světa a to především během hlavní turistické sezóny, která zde trvá od dubna do září. Na své si tady přijdou, jak malí návštěvníci tak teenageři a rodiče, které určitě okouzlí miniaturní model světa, který je postaven z těchto nesmrtelných kostek. Další významné místo, o kterém jste ještě určitě neslyšeli je rodiště krále Bluetootha - jen nedaleko vzdálené město Jelling. Pokud si teď říkáte, jestli existuje spojitost mezi tímto králem a dnes oblíbenou funkcí, odpověď je ano. O tomto králi se dozvíte více v Jellingském muzeu Vikingů, kde navíc oceníte i vstup ZDARMA. Dále, jen kousek od areálu muzea můžete navštívit i původní vikingskou osadu nebo na vlastní oči vidět místní Mohyly, které dříve sloužily jako pohřebiště.

Vejle: Noční život

Toužíte po nevšedním zážitku a drink či oběd s výhledem na třpytící se Fjord je něco, co jste ještě nezažili? Restaurace Remouladen, která se nachází přímo v místním přístavu by tak rozhodně neměla chybět na vašem výletním seznamu. Ačkoliv je pravda, že se tady soustředí především na typické skandinávské speciality, naleznete zde i široký výběr z mezinárodní kuchyně. Představa dánských cen vás děsí? Dejte si zde jenom drink a ten výhled vám ten zbytek už vynahradí. Procházení po městě a užívání si dánského “hygge” vás určitě přivede i do jedné z místních útulných kaváren. Třeba do podniku Café Vivaldi, který najdete na hlavní třídě hned u řeky jenž protéká městem. V Café Vivaldi si můžete pochutnat jak na vynikající kávě, tak i na široké nabídce dezertů či hlavních chodů. Burger, salát či steak? Tady si na své přijde každý! Náš poslední tip je určen především těm, kteří se nebojí zkoušet nové věci. Vejle Street Food je totiž nejen místo plné dobrot z celého světa, ale zejména pak oblíbeným cílem srazů. Jak už vypovídá samotný název, natrefíte tu třeba na stánky s asijskou, mexickou či typickou dánskou kuchyní. K tomu všemu tady nabízí velké množství nejen alkoholických drinků a piv z celého světa.


Vejle očima Lenny

Lenny. Vášnivá cestovatelka, bloggerka a taky trochu gurmánka. Svou rodnou Prahu jsem v devatenácti letech vyměnila za Skandinávii, kam jsem se vydala za studiem a novými zážitky. Dánsko mi ale mimo jiné také otevřelo dveře do světa cestování. Jsem ukecaná, zvídavá a své zážitky s ostatními sdílím prostřednictvím svého blogu www.lennymali.com a Instagramu. Mezi místa, které mne nejvíce okouzlily svojí atmosférou bych pak určitě zařadila můj milovaný Londýn a Berlín, kam se vždy ráda vracím. Cestování tak pro mne tvoří velmi důležitou část mého života a život bez něj si už nedokážu představit.


Poskytované služby na palubě podléhají dostupnosti.