hero image

Autobus tam a zpět: Dubrovnik

Cestování v době COVID-19

Podívejte se na aktualizaci našich spojů.
Více informací zde

Bezpečnostní opatření

Zaručujeme vysoké hygienické standardy pro vaše bezpečí a pohodlí na cestách.
Více informací zde

Ušetřete až 70 % ceny

Díky našim dynamickým cenám můžete při včasné rezervaci jízdenky ušetřit až 70 %.
Naše nabídka

Včasný příjezd

Do cíle se dostanete pohodlně a včas. U všech linek si můžete zkontrolovat aktuální časy příjezdů.
Aktuální informace o trase

Na této stránce

Oblíbené spoje Autobusové zastávky Průvodce městem

Autobusové zastávky ve městě Dubrovnik

Poznámka: Vaše jízdenka obsahuje nejaktuálnější informace.

Dubrovník autobusové nádraží

Objevte všechny destinace

Vyberte si z více než 2 500 turistických destinací ve 37 zemích.

Prozkoumejte mapu
Dubrovnik: Rychlý přehled
Přímé spoje do města

62

Počet zastávek

1

Země

Chorvatsko

Šetrné k životnímu prostředí?

Ano

Dubrovnik: Informace o městě

Dubrovnik: Obecné informace

Město přezdívané jako „perla Jadranu“ se nachází na jihu Chorvatska v oblasti zvané Dalmácie. Patří mezi turisticky nejnavštěvovanější místa na pobřeží Jaderského moře, protože návštěvníkům může nabídnout kromě zachovalých historických památek, zapsaných na seznamu kulturního dědictví UNESCO, i nádherné písčité pláže přímo vybízející ke koupání. Město je součást i tzv. exklávy, tedy území, které je od zbytku území Chorvatska odděleno pobřežním úsekem patřícím Bosně a Hercegovině. Počet obyvatel pravidelně klesá, v současné době je Dubrovník svou velikostí (asi 50 tisíc obyvatel) srovnatelný s Karlovými Vary.

Co navštívit

V Dubrovníku jsou největším lákadlem ohromné středověké městské hradby, které obepínají celé staré město. Celý systém s 15 věžemi a několika pevnostmi (sv. Jana, Bokar a Lovrijenac) tvoří skoro dva kilometry dlouhý prohlídkový okruh. Hradby byly postaveny v průběhu 8. – 17. století a jejich součástí je i stará slévárna proslavená odléváním zvonů a děl. Zájemci o prohlídku musí zaplatit velmi vysoké vstupné (v roce 2018 to bylo 150 kun = cca 540 Kč). Historické centrum Dubrovníku bylo z velké části postaveno v 17. a 18. století po zemětřesení, které město předtím postihlo a zničilo většinu budov. I přesto můžete navštívit např. románsko-gotický františkánský klášter (Male brače) a zachovanou lékárnu ze 14. století, která je 3. nejstarší na světě. Současně zde spatříte i bohatou klenotnici či knihovnu. Další středověkou památkou ve městě je Onofriova kašna, která vznikla ve 13. století jako součást dubrovnického vodovodu a hlavně Knížecí palác (Knezev dvor) z 15. století. Tato nádherná stavba v minulosti sloužila jako sídlo knížete a republikánských úředníků, dnes potom slouží jako muzeum. Z dalších památek stojí za zmínku ještě renesanční kostel sv. Spasitele (Sveti Spas), palác Sponza s mincovnou a celníci nebo barokní chrám věnovaný patronovi města Dubrovník, svatému Blažejovi. Při prohlídce centra by vaší pozornosti neměly uniknout i další stavby – dům Luža, katedrála Panny Marie s pozůstatky byzantské baziliky z 6. století a Gundulicovo náměstí s pomníkem Ivana Gundulice, slavného dubrovnického básníka. Všechny výše zmíněné památky se nacházejí v blízkosti hlavní městské ulice Placa-Stradun. Na této ulici můžete ochutnat výbornou chorvatskou zmrzlinu či si zajít do některé z místních restaurací. Počítejte nicméně s vyššími cenami.

Dubrovnik: Kultura & historie

Historie Dubrovníku se výrazněji začala psát až ve středověku a novověku, kdy se město stalo jedním z nejvlivnějších na pobřeží Jaderského moře. Původně patřil Byzantské říši, dvěstě let Benátské republice a pak krátce taky Uherskému království a Osmanům. Vrcholu dosáhl v 15. a 16. století jako centrum tzv. Dubrovnické republiky. V tehdejší době se město stalo významným obchodním přístavem a bylo opevněno mohutnými hradbami. Suverénní stát nakonec ukončily až Napolenské války v roce 1808. Ještě předtím ale Dubrovník zasáhlo silné zemětřesení, které zničilo většinu památek v centru města a dalo za vznik novým, v barokním slohu. V 19. století Dubrovník anektovalo Rakousko jako součást rakouské Dalmácie. Součástí stejného státního celku jako Čechy a Morava bylo město až do konce první světové války. Následně připadlo nově vzniklému státu Jugoslávii, později Chorvatsku. Při válkách na Balkáně byl Dubrovník v roce 1991 těžce poškozen bombardováním Srbsko-černohorské armády, do dnešní doby ale byly všechny napáchané škody již opraveny. Dubrovník je dnes vyhledáván fanoušky známého seriálu Hra o trůny. Město totiž posloužilo jako kulisa pro natáčení, kdy z něj tvůrci vytvořili fiktivní Královo přístaviště, tedy hlavní město Západozemí i sídlo krále Sedmi království. Ve městě sídlí desítky muzeí a galerií. Kromě již zmiňovaného kulturně-historického muzea v Knížecím paláci doporučujeme návštěvu námořního muzea (Pomorski muzej), archeologického a etnografického muzea. Zájemci o umění by pak neměli vynechat uměleckou galerii s expozicí moderního umění. Děti naopak ocení návštěvu akvária. Dubrovník patří mezi nejvýznamnější kulturní centra Jadranu. Pravidelně se zde v létě konají tzv. Dubrovnické letní hry, v rámci kterých se do města sjíždějí divadelní a hudební soubory z celé Evropy. Navštívit můžete i představení Divadla Marina Drzice, symfonického orchestru a některého z folklórních souborů.

Dubrovnik: Noční život

Noční život se v Dubrovníku odehrává v ulicích starého města a v hotelích na plážích, které pořádají diskotéky a jiné zábavní programy. I ve městě ale najdete několik nočních klubů, jako je Factory club, Lazareti či EastWest. V létě se pořádají party přímo na plážích Copacabana a Porporela. Z kaváren vyzkoušejte např. Gradskou či si zajděte do baru Cave Bar More, který vás zaujme svým interiérem jeskyně.

Dubrovnik: Zajímavé informace

Molunat je nejjižnější chorvatské letovisko dostupné příměstskou dopravou z Dubrovníku. Nabízí nádherné pláže vhodné ke koupání i odpočinku. Leží nedaleko hranice s Černou Horou. Ston je známé výletní město vzdálené asi hodinu jízdy od „perly Jadranu“. Turistům nabízí zachovalé středověké památky v čele s mohutným opevněním z 15. století, které je spolu s několika pevnostmi přístupné veřejnosti. Stonu se někdy přezdívá jako město soli. Mořskou sůl si zde můžete zakoupit v desítkách obchodů přímo v historickém centru města. Trsteno patří mezi hojně navštěvované cíle Dubrovnické riviéry. Magnetem pro návštěvníky tu je zámek s parkem a hlavně tzv. arboretum. Park vznikl na přelomu 15. a 16. století ve stylu renesance, návštěvníky pak přitahuje vzácnými stavbami historické zahradní architektury a rozmanitostí vzácných rostlin, zejména keřů a stromů. V parku kromě toho najdete i dvě dlouhé pergoly, desítky fontán, soch i umělou jeskyni a starý mlýn.


Dubrovník očima Jiřího

Touha cestovat u mě poprvé propukla v patnácti letech, když jsem se sám s kamarády vydal na Ukrajinu. Zásluhu na tom ale mají i rodiče, kteří mě od dětství vedli k dobrodružství a poskytují mi velkou podporu v poznávání světa. Moje cestovatelská vášeň se postupně rozrostla na závislost a do dnešního dne jsem tak již navštívil stovky měst v padesáti zemích světa na čtyřech kontinentech. Své zážitky z cest zveřejňuji na svém instagramovém profilu Instagram.


Poskytované služby na palubě podléhají dostupnosti.