hero image

Autobus tam a zpět: Písek

Cestování v době COVID-19

Podívejte se na aktualizaci našich spojů.
Více informací zde

Bezpečnostní opatření

Zaručujeme vysoké hygienické standardy pro vaše bezpečí a pohodlí na cestách.
Více informací zde

Ušetřete až 70 % ceny

Díky našim dynamickým cenám můžete při včasné rezervaci jízdenky ušetřit až 70 %.
Naše nabídka

Včasný příjezd

Do cíle se dostanete pohodlně a včas. U všech linek si můžete zkontrolovat aktuální časy příjezdů.
Aktuální informace o trase

Na této stránce

Oblíbené spoje Autobusové zastávky Průvodce městem

Autobusové zastávky ve městě Písek

Poznámka: Vaše jízdenka obsahuje nejaktuálnější informace.

Písek,,aut.nádr.

Písek,,U autobusového nádraží

Objevte všechny destinace

Vyberte si z více než 2 500 turistických destinací ve 37 zemích.

Prozkoumejte mapu
Písek: Rychlý přehled
Přímé spoje do města

10

Počet zastávek

2

Země

Česká republika

Šetrné k životnímu prostředí?

Ano

Písek: Informace o městě

Písek: Obecné informace

Město Písek se nachází v jižních Čechách asi 44 kilometrů severozápadně od Českých Budějovic. Jedná se o významné centrum politického i kulturního života v regionu, v minulosti byl Písek dokonce krajským městem a sídlem Prácheňského kraje. Město leží na řece Otavě a v současné době v něm žije necelých 30 tisíc obyvatel.

Co navštívit

Písek je významných centrem turistického ruchu ve svém regionu. Nachází se v něm tolik památek, že na jejich návštěvu vám možná nebude stačit ani jediný den.

Nejznámějším symbolem města je bezesporu Kamenný most, někdy nazývaný též jako Jelení most. Přemosťuje řeku Otavu a jedná se o vůbec nejstarší dochovaný most v Česku (Karlův most je v pořadí druhý). Byl postaven v gotickém slohu ve třetí čtvrtině 13. století během vlády Přemysla Otakara II. Dnes slouží jako lávka pro pěší a lze ho přejít bez poplatku. Na mostě se můžete kochat replikami barokních soch ve čtyřech sousoších.

Neméně významnou památkou Písku je i místní hrad. Pochází již ze 13. století a měl obranný i reprezentativní charakter. Jednalo se o hrad královský, často zde pobýval Přemysl Otakar II., později zde další český král Jan Lucemburský potvrdil Písku statut svobodného královského města. V 15. století zde král Václav IV. vydal vůbec první česky psanou listinu. Více o historii hradu i města se dozvíte v Prácheňském muzeu, které sídlí právě v jeho budovách. Další expozice jsou zaměřeny na těžbu zlata v Pootaví, rybářství či písecký venkov 19. století.

Vedle hradu leží další zajímavá písecká budova. Jedná se o bývalou sladovnu právovárečného měšťanstva v Písku zbudovanou v 19. století. Od roku 2009 je v tomto objektu umístěna expozice věnovaná dílu píseckého rodáka Radka Pilaře. Toho asi znáte jako tvůrce Večerníčka a postaviček Rumcajse, Manky a Cipíska.

Za návštěvu stojí i písecké kostely, kterých se tu nachází několik. Nejkrásnější je římskokatolický kostel Narození Panny Marie, což je gotická trojlodní bazilika postavená ve 13. – 14. století. Drobné úpravy nicméně probíhají až do současnosti. Do chrámu se můžete podívat bezplatně, zájemci mají možnost vylézt na kostelní věž a obdivovat okolí z ptačí perspektivy. Pozor, prohlídky věže jsou možné pouze s rezervací, kterou si můžete vytvořit na internetových stránkách města Písku.

Kostel Povýšení svatého Kříže byl založen také ve druhé polovině 13. století. Později byl vypálen husity a už nebyl obnoven. Všimněte si jeho renesanční fasády se sgrafity. Na levém břehu Otavy se nachází ještě pozdně gotický kostel Nejsvětější Trojice a na píseckém sídlišti Kostel svatého Karla Boromejského. Ten byl mimochodem dokončen až v roce 2000.

Dalšími cíli v Písku mohou být ještě rozhledny Vysoký Kamýk a Jarník či návštěva památníku Adolfa Heyduka a pohádkové kovárny Selibov.

Písek: Kultura & historie

Písek založil roku 1243 český král Václav I. První obyvatelé ale na území písecké kotliny žili již ve starší době kamenné. Velkého rozkvětu město dosáhlo za vlády Přemysla Otakara II., který zde nechal postavit mnoho významných budov. Za husitských válek občané Písku podporovali husitské hnutí, často tu pobýval i slavný vojevůdce Jan Žižka. V 17. a 18. století bylo město poničeno během několika válek – dobyto a vypáleno. Během národního obrození v Písku vzniklo gymnázium i česká škola. Město zasáhl průmyslový rozvoj, roku 1875 byla dokončena železnice spojující město s Prahou. Písek také dostal jako třetí město v Čechách elektrické osvětlení. Roku 2002 bylo historické centrum města poničeno mohutnými povodněmi.

Písek: Zajímavé informace

Písek je sídlem Divadla Fráni Šrámka, ve kterém probíhají divadelní představení všech žánrů, koncerty, kulturní festivaly a výstavy výtvarného umění. Slavnostně bylo otevřeno v únoru 1940 uvedením Prodané nevěsty s dirigentem Václavem Talichem. Ve městě funguje i druhé písecké divadlo – Divadlo Pod čarou, což je alternativní hudebně-divadelní klub.

Z tradičních kulturních akcí v Písku stojí za návštěvu zejména městské slavnosti „Dotkni se Písku“ konané v červnu a také Letní slavnosti na Kamenném mostě. Srpen se ve městě nese ve znamení Mezinárodního folklorního festivalu, v říjnu to je pak Mezinárodní festival studentských filmů.

Písek: Cíle v okolí

Stejně jako město Písek je pro turisty lákavý i celý písecký region.

Blízko Písku se nachází například velmi známá zřícenina hradu Zvíkov, ležícího nad soutokem Vltavy s Otavou na skalnaté ostrožně. Založil ho pravděpodobně již Přemysl Otakar I. v první polovině 13. století. Při prohlídce si všimněte Hlízové věže, tzv. Markomanky a královského paláce, ve kterém přebývali přemyslovští panovníci.

Výletním cílem z Písku může být i Orlická přehrada. Vodní dílo Orlík je největší přehradou Vltavské kaskády a dle objemu jednou z největších v republice. U přehrady máte možnost relaxovat v některém z campů či si zakoupit projížďku na lodi.

Na břehu přehrady Orlík leží i stejnojmenný zámek. Původně vznikl jako hrad, který měl být ve 14. století založen Karlem IV. Později byl přestavěn na zámek a svojí dnešní podobu získal novogotickou úpravou v 19. století. V současnosti Orlík vlastní rod Schwarzenberků, kteří jej zpřístupnili veřejnosti. Prohlídka zámeckých interiéru je však možná pouze od dubna do října.

V obci Kestřany vzdálené asi 7 kilometrů od Písku najdete unikátní komplex gotických památek – dolní a horní tvrze z 13., respektive 14. století. Přestože je nutné prohlídku domluvit s majitelem objektu předem, rozhodně stojí za to!

Patnáct kilometrů daleko je to z Písku do města Protivín. Zde najdete renesanční zámek s rozsáhlým parkem, muzeum i nejstarší jihočeský pivovar. V Protivíně je ale hlavním turistickým lákadlem Krokodýlí Zoo, která se může pyšnit největší evropskou kolekcí aligátorů, kajmanů a krokodýlů. Můžete tu obdivovat i Golema – čtyřmetrového krokodýla mořského.


Písek očima Jiřího

Touha cestovat u mě poprvé propukla v patnácti letech, když jsem se sám s kamarády vydal na Ukrajinu. Zásluhu na tom ale mají i rodiče, kteří mě od dětství vedli k dobrodružství a poskytují mi velkou podporu v poznávání světa. Moje cestovatelská vášeň se postupně rozrostla na závislost a do dnešního dne jsem tak již navštívil stovky měst v padesáti zemích světa na čtyřech kontinentech. Své zážitky z cest zveřejňuji na svém instagramovém profilu Instagram.


Poskytované služby na palubě podléhají dostupnosti.