hero image

Autobus tam a zpět: Omiš

Cestování v době COVID-19

Podívejte se na aktualizaci našich spojů.
Více informací zde

Bezpečnostní opatření

Zaručujeme vysoké hygienické standardy pro vaše bezpečí a pohodlí na cestách.
Více informací zde

Ušetřete až 70 % ceny

Díky našim dynamickým cenám můžete při včasné rezervaci jízdenky ušetřit až 70 %.
Naše nabídka

Včasný příjezd

Do cíle se dostanete pohodlně a včas. U všech linek si můžete zkontrolovat aktuální časy příjezdů.
Aktuální informace o trase

Na této stránce

Oblíbené spoje Autobusové zastávky Průvodce městem

Autobusové zastávky ve městě Omiš

Poznámka: Vaše jízdenka obsahuje nejaktuálnější informace.

Omiš (u Luci)

Omiš autobusová zastávka

Objevte všechny destinace

Vyberte si z více než 2 500 turistických destinací ve 37 zemích.

Prozkoumejte mapu
Omiš: Rychlý přehled
Přímé spoje do města

34

Počet zastávek

2

Země

Chorvatsko

Šetrné k životnímu prostředí?

Ano

Omiš: Informace o městě

Omiš: Obecné informace

Malebné město Omiš se nachází v Chorvatsku mezi Makarskou riviérou a Splitem na pobřeží Jaderského moře. Jedná se o vyhledávané turistické místo střední části dalmatského pobřeží. Návštěvníky nepřitahuje město samotné, ale spíše okolní pláže oblíbené Omišské riviéry a mohutný kaňon řeky Cetiny, který nabízí i možnosti adrenalinových sportů. V Omiši žije necelých 16 tisíc obyvatel, jejichž počet se v letních měsících více než zdvojnásobí. Koupání - Do Omiše, stejně jako do dalších letovisek na Jadranu, jezdí tisíce turistů za koupaním. Pláže se v okolí města nacházejí jak písčité, tak i oblázkové s mírným vstupem do moře. Rozlehlou pláž najdete i přímo v centru Omiše, a to okolo ústí řeky Cetiny do moře. Je přes kilometr dlouhá a tvoří ji jemný písek z nánosů řeky. Jedinou nevýhodou je pouze chladnější voda kvůli ústící řece.

Co navštívit

Přímo v Omiši příliš mnoho turistických míst nenajdeme. Město si proto bez problémů prohlédnete za jediný den a zbytek svého pobytu se vyplatí strávit na plážích u moře či výlety po okolí. Pevnosti - Dochované pamětihodnosti lze stručně rozdělit do dvou skupin, pevností a kostelů. Omiši dominují dvě pevnosti, starší Mirabela a mladší Fortica. Mirabelu postavili ve 13. století piráti, kteří z pevnosti kvůli poloze na kopci mohli kontrolovat každou proplouvající loď a pak ji přepadnout. Na pevnost se dostanete po schodech směrem od kostela sv. Michala. Na zpřístupněnou vyhlídkovou hranolovou věž musíte zaplatit vstupné. Odměnou vám za to bude nádherný výhled na moře a blízké okolí. Mladší pevnost Fortica je rovněž zpoplatněna a nachází se ve východní části města vysoko na skalách. Vybudovali ji Benátčané na přelomu 15. a 16. století proti nájezdům Turků. I z této pevnosti budete mít krásný výhled do okolí. Součástí pevnosti byla v minulosti i východní městská brána s věží Turjun. Kostely a další památky - Omiš se může pochlubit více než desítkou kostelů, které jsou pro návštěvníky bezplatně přístupné a jejichž historie sahá až do 6. století. Vůbec nejstarším kostelem ve městě byl raně křesťanský kostel svatého Eufemije. Dnes se z něj dochovaly pouhé zbytky. V plné kráse nicméně budete obdivovat románsko-byzantský kostel svatého Petra, který najdete na pravém břehu řeky Cetiny. V renesančním stylu byly potom postaveny kostely svatého Roka a svatého Ducha. Ve stejném období, tedy v 16. století, byl postaven i Dům šťastného člověka. Svůj název dostal dům podle nápisu, který jej zdobí. Přesvědčit se o tom můžete i osobně. Mostina je památkou, kterou na světě jen tak nepotkáte. Jedná se totiž o podvodní středověkou zeď, disponující tajným průchodem pro pirátské lodě. Centrum města tvoří hlavní ulice Fošala, nejživější ulicí Omiše je pak Ulica Kneza Kacica, na které najdete desítky obchůdků, kaváren i restaurací.

Omiš: Kultura & historie

Ve starověku obývali území dnešního Omiše ilyrské kmeny a později i Římané, kteří zde vybudovali opevněné městečko. Od 7. století začíná poměrně bouřlivá historie města. Více než 700 let jej ovládali piráti, proti kterým několikrát táhli Benátčané i další národy. Až teprve v 15. století Omiš získala Benátská republika, jejíž vojenské oddíly se nicméně musely bránit neustálým nájezdům ze strany Turků. V letech 1807-1813 krátce město ovládá napoleonská Francie, následně až do konce první světové války patří Rakousko-Uhersku. Součástí Jugoslávie, respektive Chorvatska, se Omiš stává až po druhé světové válce. V Omiši máte na výběr hned z několika muzeí. V městském muzeu (Muzej grada Omiša) se dozvíte více k historii města a spatříte některé archeologické vykopávky a předměty spojené s dějinami i geografickým vývojem. Jako lapidárium slouží veřejnosti přístupné Sbírky rodiny Radmanů (Zbirka obitelji Radman), ke státnímu útvaru tzv. Poljické republiky se nejvíce dozvíte v Poljickém muzeu (Poljički muzej). V letních měsících se ve městě koná řada kulturních akcí a festivalů. Nejznámějším je festival Omišské kulturní léto (Omiško kulturno ljeto), konaný v červenci a srpnu s mnoha koncerty či divadelními představeními. V červenci můžete navštívit festival Klap, tedy tradiční festival věnovaný dalmatským pěveckým souborům. Unikátní jsou i pro zahraniční návštěvníky Pirátské večery (Gusarske večeri) s rekonstrukcí pirátské bitvy. Patronem města Omiš je svatý Jan Nepomucký (SvetiIvan Nepomuk), kterému jsou každoročně 16. května věnovány lidové slavnosti. Tato významná osobnost české historie, utopená ve Vltavě kvůli rozporům s králem Václavem IV. v květnu 1393, se stala patronem v mnoha dalších městech po celé Evropě. V srpnu se koná festival Rybářská noc (Ribarska noc).

Omiš: Noční život

Možnosti pro výlety z Omiše snad ani nelze spočítat. Celé okolí je doslova poseté zajímavostmi, ze kterých vám z osobních zkušeností doporučujeme hlavně následující. Nejkrásnější výlet je do kaňonu řeky Cetiny, který můžete spojit s návštěvou Radmanových mlýnů. Na tomto místě najdete i řadu vyhlášených restaurací, proto s obědem počkejte právě sem. Odtud lze pokračovat k dvěma pozoruhodným vodopádům – 48 metrové Malé a Veliké Gubavici. Před vaší návštěvou si pro jistotu zjistěte aktuální stav vody, v období sucha jí totiž vodopádem protéká minimum a ten tak ztrácí své kouzlo. Milovníci sportů jistě ocení i sjezd divoké řeky. Pěším hodinovým výstupem od Cetiny se dostanete k pomníku Mily Gojsaliče, významné osobnosti tzv. Poljické republiky. U obce a přístavu Dugi Rat byste neměli vynechat návštěvu nádherných písčitých pláží, stejně jako v obci Gata vzdálené osm kilometrů od Omiše. Na jednodenní výlet lodí na ostrov Brač si připravte větší částku, litovat ale nebudete. Jezdí se do tří míst – Bolu, Supetaru a Postiry.


Poskytované služby na palubě podléhají dostupnosti.