hero image

Autobus tam a zpět: Modena

Cestování v době COVID-19

Podívejte se na aktualizaci našich spojů.
Více informací zde

Bezpečnostní opatření

Zaručujeme vysoké hygienické standardy pro vaše bezpečí a pohodlí na cestách.
Více informací zde

Ušetřete až 70 % ceny

Díky našim dynamickým cenám můžete při včasné rezervaci jízdenky ušetřit až 70 %.
Naše nabídka

Včasný příjezd

Do cíle se dostanete pohodlně a včas. U všech linek si můžete zkontrolovat aktuální časy příjezdů.
Aktuální informace o trase

Na této stránce

Autobusové zastávky Průvodce městem

Autobusové zastávky ve městě Modena

Poznámka: Vaše jízdenka obsahuje nejaktuálnější informace.

Modena (Terminal via Gottardi)

Objevte všechny destinace

Vyberte si z více než 2 500 turistických destinací ve 37 zemích.

Prozkoumejte mapu
Modena: Rychlý přehled
Přímé spoje do města

72

Počet zastávek

1

Země

Itálie

Šetrné k životnímu prostředí?

Ano

Modena: Informace o městě

Modena: Obecné informace

Modena je město severní Itálie a sídlo provincie Emilia-Romagna ležící mezi Parmou a Boloňou. Jedná se o jedno z nejstarších měst v zemi s bohatou historií, kulturními památkami i vinnými oblastmi. V současné době žije v Modeně 185 tisíc obyvatel, z nichž značná část pracuje ve strojírenském průmyslu, v automobilkách Ferrari a Lamborghini, které zde sídlí. Milovníci aut by si měli pro návštěvu Modeny vyhradit speciální den. Největším svátkem pro ně rozhodně bude muzeum automobilky Ferrari (Galleria Ferrari Maranello) sídlící ve čtvrti Maranello. Uvidíte tu vývoj všech vozů automobilky, od těch nejstarších až po ty nejmodernější stroje za několik miliónů korun. Za historickými auty se pak vydejte do muzeí Stanguellini, Panini a Maseraty, z osobní zkušenosti ale více doporučujeme návštěvu zámku Panzano, kde se nachází soukromé automobilové muzeum. Právě fanoušky rychlých kol je město nejvíce vyhledáváno a to kvůli slavnému automobilovému muzeu.

Co navštívit

Historie Modeny sahá až do pravěku, kdy se na území dnešního města usadili první obyvatelé. Později zde sídlili Etruskové, kteří městu dali jméno Mutina. Za dob Římské říše se stala místem častých návštěv významných římských panovníků, včetně Caesara a Pompeia. V raném středověku byla Modena střediskem Langobardů a Franků. Později se stala svobodným městským státem, byla zde roku 1175 založena a částečně zde pobýval císař Fridrich II. Štaufský. Od druhé poloviny 13. století město ovládala rodina vévodů d´Este, který ale nezanechal v historii významnější stopu. Za jejich vlády byl pouze postaven vévodský palác a přestavěna univerzita. Rozvoj Modeny nastal v souvislostí průmyslové revoluce. Byly postaveny nové továrny strojírenského průmyslu, začala se vyrábět nová auta Ferrari či Lamborghiny, což dnes z města dělá jedno z nejprůmyslovějších měst v Itálii. Modena jako průmyslové město není dějištěm příliš mnoha kulturních akcí. Sídlí tu ale dost muzeí různých zaměření, od archeologického muzea s výstavou dějin od pravěku po Etrusky a Galy, po expozice spojené s životem rodiny d´Este – rodová galerie s rozsáhlou sbírkou umění italských malířů či Biblioteca Estense, tedy rodová knihovna, kde vystavují historické rukopisy, mapy a prvotisky. Ochuzeni nebudou ani milovníci jídla. Modena je místem, kde vzniklo několik pokrmů, které můžete ochutnat jenom tady. Nejslavnějším jídlem je Zampone, což v češtině znamená salám z vepřového masa podávaný s čočkovým salátem a bramborovou kaší. Dalším oblíbeným pokrmem z vepřového masa je „Cappelo da prete“. Všechny tyto pochoutky můžete ochutnat v restauraci Osteria Francescana, která byla vyhlášena nejlepší restaurací na celém světě.

Modena: Kultura & historie

Historické centrum Modeny je velmi malé a pro pěší snadno dosažitelné. Příliš mnoho pamětihodností tu nenajdete, proto si vše prohlédnete i s časovou rezervou za jediný den. Za zmínku stojí především románská katedrála (Duomo San Geminiano). Jedná se o trojlodní baziliku postavenou ve 12. století. Je volně přístupná, zajímavější, než interiér jsou ale plastické výzdoby na průčelí a fasádě směrem do náměstí nebo portály se sochami. Přilehlá věž Torre Ghirlandina měří 88 metrů a byla postavena roku 1319. Tím by nebyla ničím zajímavá, pokud si ji pozorně prohlédnete, zjistíte, že je mírně nakloněná. Volně přístupné jsou ve městě i další kostely. Z těch nejzajímavějších je chrám Santa Maria della Pomposa z 12. století, gotický chrám svatého Františka, uvnitř kterého si můžete prohlédnout vzácné renesanční sousoší „Snímání kříže“, kostel San Vincenzo nebo kostel San Bartolomeo s barokním interiérem a olejomalbami. Vůbec nejstarší dochovanou stavbou ve městě je pak chrám San Pietro založený benediktiny již v 10. století. V Novověku se Modena stala hlavním sídlem knížectví D´Este. Tento rod si proto rozhodl vybudovat svůj knížecí (vévodský) palác Palazzo ducale, který se měl stát centrem moci. Přestože byla budova několikrát přestavována, uchovala si svůj historický vzhled a dnes jsou návštěvníkům přístupné reprezentační sály s freskami či expozice zbraní a praporů ze sbírek historického muzea Vojenské akademie, které v paláci dnes sídlí. Slavnostní sály s renesančními freskami a gobelíny si budete moci prohlédnout v prostorách radnice (Palazzo communale), renesanční dvoukřídlé budově s věží a arkádovým podloubím. Odpočinout si potom můžete v zahradě u paláce Palazzina dei Giardini.

Modena: Noční život

Parma: Na jednodenní výlet se z Modeny můžete vydat do nedaleké Parmy. Toto město má návštěvníkům rozhodně co nabídnout, vaším výchozím bodem zde bude Piazza Garibaldi, odkud se snadno dostanete ke všem důležitým památkám. Za návštěvu v Parmě stojí románská bazilika ze 12. století s přilehlým biskupským středověkým palácem Palazzo Vescovado. Ze stejné historické epochy se dochovalo baptisterium se sochařskou výzdobou. O něco mladší je cihlový palác Palazzo della Pilota, ve kterém sídlí archeologické muzeum, divadlo a především národní galerie s díly parmské, toskánské a benátské školy. Stejně jako v dalších italských městech v Parmě najdete desítky volně přístupných kostelů. Za návštěvu stojí hlavně renesanční chrám Santa Maria della Steccata s bohatou freskovou výzdobou. Boloňa: Opačným směrem se za hodinu jízdy dostanete do Boloni. Její historické centrum patří k největším v Evropě a najdete tu stovky gotických, renesančních i barokních památek. Symbolem města jsou obranné středověké věže Asinelli a Garisenda, navštívit tu můžete i nikdy nedokončenou gotickou baziliku San Petronio, který je se svými rozměry pátým největším kostelem na světě. V paláci d´Accursio jsou vystaveny sbírky boloňské malířské školy, vzácnou stavbou je rovněž náměstí Piazza San Stefano, kde stojí sedm románských kostelů postavených již v 5. až 8. století. Ve městě ale toho najdete mnohem víc.


Modena očima Jiřího

Touha cestovat u mě poprvé propukla v patnácti letech, když jsem se sám s kamarády vydal na Ukrajinu. Zásluhu na tom ale mají i rodiče, kteří mě od dětství vedli k dobrodružství a poskytují mi velkou podporu v poznávání světa. Moje cestovatelská vášeň se postupně rozrostla na závislost a do dnešního dne jsem tak již navštívil stovky měst v padesáti zemích světa na čtyřech kontinentech. Své zážitky z cest zveřejňuji na svém instagramovém profilu Instagram.


Poskytované služby na palubě podléhají dostupnosti.