hero image

Autobus tam a zpět: Palermo

Cestování v době COVID-19

Podívejte se na aktualizaci našich spojů.
Více informací zde

Bezpečnostní opatření

Zaručujeme vysoké hygienické standardy pro vaše bezpečí a pohodlí na cestách.
Více informací zde

Ušetřete až 70 % ceny

Díky našim dynamickým cenám můžete při včasné rezervaci jízdenky ušetřit až 70 %.
Naše nabídka

Včasný příjezd

Do cíle se dostanete pohodlně a včas. U všech linek si můžete zkontrolovat aktuální časy příjezdů.
Aktuální informace o trase

Na této stránce


Autobusové zastávky ve městě Palermo

Poznámka: Vaše jízdenka obsahuje nejaktuálnější informace.

Palermo (Via Fazello)

Objevte všechny destinace

Vyberte si z více než 2 500 turistických destinací ve 37 zemích.

Prozkoumejte mapu
Palermo: Rychlý přehled
Přímé spoje do města

15

Počet zastávek

1

Země

Itálie

Šetrné k životnímu prostředí?

Ano

Palermo: Informace o městě

Palermo: Obecné informace

Hlavní město Sicílie a zároveň páté největší město v celé Itálii, které je nejen plné historie, ale také přírodních krás, hor a parků. K založení města došlo oficiálně během 7. století př. n. l. Féničany, kterým tehdy Palermo sloužilo primárně jako obchodní překladiště. Postupem času si město prošlo nadvládou například Římanů, Řeků, Kartaginců, Arabů a v neposlední řadě také Normanů, kteří Palermo získali v roce 1072. Nejen díky tomu lze dnes ve městě vidět kulturní a architektonické pozůstatky, které jsou inspirované již zmíněnými kmeny a jejich tradicemi. Co dalšího byste o městě měli rozhodně vědět? Po druhé světové válce se v Palermu rozjela velice zajímavá éra místní mafie, která město proslavila snad ještě více než místní památky. Během posledních let došlo naštěstí k uklidnění situace a Palermo je tak dnes prezentované spíše jako město kontrastů a historie s nádechem středomořské atmosféry.

Co navštívit

Ať už se následující místa rozhodnete navštívit v jakémkoliv pořadí, určitě budete více než ohromeni – historie vás totiž bude doprovázet úplně všude. Vaše toulky historickou částí Palerma můžete zahájit třeba na náměstí Piazza Indipendenza, kde naleznete sídlo regionální vlády Palazzo Realo. Dále směřujte na další náměstí Piazza Cattedrale, kde se nachází proslulá stavba Santa Vergine Maria Assunta, což je katedrála postavená Normany a pochází z 12. století. Uvnitř katedrály naleznete mnoho zajímavých artefaktů inspirované gotikou, islámskou a katalánskou tématikou, a především pak sochy pocházející z dílny sochaře Antonella Gaginiho. Dalším duchovním místem, které rozhodně stojí za návštěvu je i jeden z nejstarších jezuitských chrámů v celé Sicílii – Gesu. Chrám, který je typickou ukázkou sicilského baroka, kde si na své přijdou hlavně fanoušci designu a architektury.

Palermo: Kultura & historie

Město Palermo a jeho okolí je plné parků a přírodních rezervací, které vás stejně jako ty ve zbytku sicilského regionu oslní svou rozmanitostí a půvabem. Pakliže vás ruch města omrzí, vydejte se směrem do přírodní rezervace Capo Rama, která byla připsána na seznam chráněných oblastí v roce 1968. Nebylo tomu ledajakého důvodu! V místě rezervace naleznete široké množství historických artefaktů, jako je například vyhlídka pocházející z 15. století, která se stala i samotným symbolem Capo Rama. Dalším tipem, který je tentokrát plný jeskyní a dalších zákoutí, je rezervace Grotte Molara, kterou najdete jen kousek na západ od samotného Palerma. Věděli jste, že místní jeskyně během druhé světové války sloužila jako úkryt před bombovými útoky?

Palermo: Noční život

Hledáte inspiraci na případné deštivé dny nebo jenom místo, kde si můžete na chvilku odpočinout od toulání se uličkami Palerma? Tím prvním muzeem, které by rozhodně nemělo chybět na vašem seznamu aktivit je Museo delle Marionette. Kromě toho, že budete mít možnost vidět více jak 3 000 loutek, pocházejících z celého světa, tady najdete třeba i kavárnu, kde si můžete vychutnat šálek kávy. A až budete mít dost loutek nebo třeba loutky nejsou to, co byste vyhledávali, můžete se vydat do Galleria Regionale della Sicilia, která se navíc může chlubit i titulem největšího muzea v celém Palermu. Muzejní objekt se navíc nachází v prostředí gotického zámku, kde mimo jiné naleznete tvorbu pocházející především z dob středověkých a renesance. Na závěr tu pro vás máme zase trošku něco úplně jiného, a to konkrétně archeologické muzeum Museo Archeologico Regionale Antonio Salinas, kde se mimo jiné nachází například sbírky pocházející z dob antického Řecka.

Palermo: Zajímavé informace

V Palermu jako místní

Jestliže se právě nacházíte v okamžiku, kdy si nevíte rady, jaké památky stojí za to navštívit a co si naopak můžete nechat ujít, nezoufejte! Máme pro vás totiž plán! Připravili jsme si pro vás seznam těch nejlepších aktivit a míst, díky kterým zažijete Palermo jako pravý Ital.

Místní tradiční tržiště

Stejně jako ve zbytku Itálie i tady na vás čeká všechno – od pochoutek k jídlu až po oblečení, jehož cenu si musíte rozhodně „usmlouvat”. Obecně se nebojte nadhodit pouze 50 % z původní ceny. Smlouvání je tady vlastně taková hra – a je jen na vás, jestli chcete vyhrát či ne.

Gastronomické tipy

Italská kuchyně je proslulá po celém světě, a tak by byl hřích si místní delikatesy nechat ujít. Doporučujeme zavítat například do Panineria Focacceria, nacházející se jen kousek od Piazza Marina, kde se navíc najíte i za velmi příznivou cenu. Dalším podnikem, který stojí za zmínku je Ferro di Cavallo, kde na vás čekají ty nejvíce lahodné kuličky ze sardinek (polpette di sarde). Samozřejmě máme i něco pro milovníky pečiva – třeba domácí chleba z pece pekárny Pane Casereccio.

Sicilská káva
Jestli v Evropě existuje místo, kde si můžete vychutnat jednu z těch nejvíce lahodných káv, tak to bude právě tady v Sicílii. Ptáte se proč? Za standardní kávu se zde považuje klasické silné espresso, připravované z kvalitních, čerstvě mletých kávových bobů. Nabídka místních kaváren samozřejmě obsahuje i oblíbené cappuccino, café latte či americano, které si tady ale objednávat nedoporučujeme (prý ho umí připravit jen pár baristů). Ke kávě si dále rozhodně nezapomeňte objednat porci mandlových sušenek cantuccini.

Noční život v Palermu

Ať už se do Palerma chystáte pouze na víkend nebo tu plánujete strávit několik dní,

nabídka a různorodost místních klubů a barů vás zajisté více než překvapí. Jedním z takových je i klub, který se nachází v prostorách původního skladu Candelai. Jestliže vám nevadí, že se do klubu musíte doslova „prodrat” skrze omladinu a teenagery, věřte, že vám to bude stát za to. Ta hlavní party tady začíná od 11 hodin večer, kdy tu začíná ožívat i taneční parket.

Palermo: Cíle v okolí

Sicilská kuchyně se jednoznačně řadí mezi jednu z těch, která v sobě mísí prvky pocházející z mnoha kuchyní a tradic. Za tu nejvlivnější se považuje arabská kuchyně, jelikož právě Arabové na Sicílii zavedli pěstování nových plodin, jako je cukrová třtina, lilek, citrusy či datlové palmy. To ale nebylo všechno! Z dálného východu si s sebou během své vlády, která zde trvala od 10. do 11. století, přivezli i sladké melouny, rýži, šafrán a nespočet druhů koření. Jakými dalšími prvky je sicilská kuchyně charakteristická? Mezi jednu z nejvíce základních ingrediencí patří rajče, které jak zajisté víte tvoří základ většiny lahodných omáček, společně s česnekem, olivami, bazalkou a olivovým olejem. Sicílie je také významným italským distributorem mandlí a pistácií do celého světa.


Palermo očima Lenny

Lenny. Vášnivá cestovatelka, bloggerka a taky trochu gurmánka. Svou rodnou Prahu jsem v devatenácti letech vyměnila za Skandinávii, kam jsem se vydala za studiem a novými zážitky. Dánsko mi ale mimo jiné také otevřelo dveře do světa cestování. Jsem ukecaná, zvídavá a své zážitky s ostatními sdílím prostřednictvím svého blogu www.lennymali.com a Instagramu. Mezi místa, které mne nejvíce okouzlily svojí atmosférou bych pak určitě zařadila můj milovaný Londýn a Berlín, kam se vždy ráda vracím. Cestování tak pro mne tvoří velmi důležitou část mého života a život bez něj si už nedokážu představit.


Poskytované služby na palubě podléhají dostupnosti.