hero image

Autobus tam a zpět: Sønderborg

Cestování v době COVID-19

Podívejte se na aktualizaci našich spojů.
Více informací zde

Bezpečnostní opatření

Zaručujeme vysoké hygienické standardy pro vaše bezpečí a pohodlí na cestách.
Více informací zde

Ušetřete až 70 % ceny

Díky našim dynamickým cenám můžete při včasné rezervaci jízdenky ušetřit až 70 %.
Naše nabídka

Včasný příjezd

Do cíle se dostanete pohodlně a včas. U všech linek si můžete zkontrolovat aktuální časy příjezdů.
Aktuální informace o trase

Na této stránce

Autobusové zastávky Průvodce městem

Autobusové zastávky ve městě Sønderborg

Poznámka: Vaše jízdenka obsahuje nejaktuálnější informace.

Sønderborg Rutebilstation

Objevte všechny destinace

Vyberte si z více než 2 500 turistických destinací ve 37 zemích.

Prozkoumejte mapu
Sønderborg: Rychlý přehled
Přímé spoje do města

2

Počet zastávek

1

Země

Dánsko

Šetrné k životnímu prostředí?

Ano

Sønderborg: Informace o městě

Sønderborg: Obecné informace

Město Sønderborg se nachází na jihu země, kousek od hranic se sousedním Německem, se kterým Dánsko o tuto část území dokonce i bojovalo. Jedná se také o důležité vzdělávací centrum, a to díky dvěma univerzitám - University of Southern Denmark a University College South, kde studují dokonce i mezinárodní studenti. Právě ti možná mohou za to, že to ve městě neustále žije, a že je zde velké množství kulturních či vzdělávacích příležitostí. Jednou z nich je třeba muzeum Rønhaves, kde můžete vidět staré stroje, bývalou dánskou školu nebo různé druhy pšenice. Dalším místem, které potěší hlavně milovníky lodí, je replika lodi Nydam Tveir. Replika lodě pocházející z roku 320 n. l., jejíž délka dosahovala neuvěřitelných 23 metrů a která vážila 4,4 tuny. Pokud se sem navíc vydáte během letních měsíců, budete mít možnost vidět tuto loď v akci. Členové místního veslařského klubu se s ní totiž často vydávají na moře stejně tak, jako tomu bylo v době Vikingů. Každou sobotu a neděli si tu navíc můžete užít i prohlídku přístavu a dozvědět se něco nového právě o historii této lodě.

Co navštívit

Dánské město, které nikdy nepřestane překvapovat. Vévodící hrad Sønderborg je jednou z hlavních dominant města a také klenotem místního přístavu. Zmínit musíme i známý mlýn z roku 1864 - Dybbøl Mill. Dále Flensborg Fjord nebo královský palác Gråsten Castle, kam během dávných dob mířila za odpočinkem královská smetánka. Díky tomu, že to v Sønderborgu celkem žije, je pravděpodobnost, že sem zavítáte během jedné z kulturních akcí, je více než vysoká. Nezáleží jestli se jedná o koncert, výstavu, středověkou dílnu nebo například prohlídku samotným městem. Od května do září se tady navíc koná několik zajímavých hudebních festivalů a venkovních koncertů. V období vánočních svátků a Nového roku tu zase naleznete tradiční trhy společně s dobrotami, které si určitě nesmíte nechat ujít. Dánové jsou totiž velmi talentovaní - nejen co se jídla týče.

Sønderborg: Kultura & historie

Zapomeňte na drahé restaurace a raději si sepište list s následujícími pochutinami, které seženete i v té nejzapadlejší útulné pekárničce. Jednoznačným číslem jedna, nejen mezi Skandinávci, je Smørrebrød. Co si pod tímto tajemným názvem představit? Jedná se o plátek semínkového chleba, který je obložený asi jako český chlebíček. Smørrebrød tu rozhodně roste do výšky, díky čemu ho hodně Dánů jí pomocí vidličky a nože. Hledáte spíš něco jen tak do ruky? Pak si nesmíte nechat ujít dánský Hot Dog, který vám tu upraví na přání podle vaší aktuální chuti. Párek v rohlíku se nejčastěji v Dánsku podává s remuládou, což je taková místní variace majonézy. Tuto pochoutku si ale můžete doplnit i o křupavou cibulku, nakládaný okurek či třeba salát. To všechno v křupavém bílém rohlíku a s tou nejmilejší obsluhou. Nesmíme však zapomenout na sladkou tečku. Dánské pečivo se těší velké oblibě po celém světě, a tak by byla velká chyba tuto pochoutku neokusit. Dánské pečivo nebo také Wienerbrød je křehké těsto, které se tu upravuje na několik způsobů. Například skořicové rolky polité čokoládou, no nezní to lákavě? Dopřejte si chvíli pauzu a poznejte, jak si místní umějí vychutnat svoje slavné “hygge”.

Sønderborg: Noční život

Seveřané si prostě potrpí na design a Sønderborg tomu není žádnou výjimkou. Vidět tady můžete rovnou několik novodobých designových staveb, které tu zapadají do těch původních. Tohle Dánům prostě jde. Jednou z takových budov je třeba místní Kulturní dům, který tu otevřeli teprve nedávno - v listopadu roku 2017. Tato stavba je nejen domovem dánské a německé knihovny, ale také důležité kulturní středisko a najdete tu například i kavárnu. Ideální prostředí nejen pro studenty, ale také pro milovníky architektury. Další významnou budovou, která se v Sønderborgu vyjímá je i koncertní hala Alsion, která nabízí skvělý zvukový zážitek a vizuální podívanou. Budova je součástí univerzity, ale dostat se sem můžete i jako normální smrtelník. Okolí budovy je navíc velmi malebné, takže si tu v létě můžete udělat malou pauzu při vašem cestování Dánskem. Dalším architektonickým kouskem, který stojí za zmínku je místní Radnice. Tu najdete na hlavní pěší třídě a poznáte ji už na první pohled - podle fontány, která se nachází před jejím vchodem. Dopředu vás ale musíme upozornit na to, že uvnitř toho moc nenajdete. Doporučujeme vám tedy projít spíše její okolí a jen tak vstřebávat atmosféru celého města. Ať už budete v ruce držet třeba dánskou skořicovou rolku nebo místní delikatesu jako již zmíněný Hot-Dog, město si rozhodně vychutnáte!

Sønderborg: Zajímavé informace

Všichni majitelé čtyřnohých mazlíčků určitě potvrdí, že najít destinaci, která by byla ideální pro cestování právě s pejsky není snadné. Dánové jsou si toho ale dobře vědomi, takže berou pejsky více než jako členy rodiny a zakládají si na tom, aby mohli dovolenou (pokud to destinace dovolí) trávit společně. Sønderborg je jeden další takový příklad. Nejenom, že se tady společně s vaším čtyřnohým kamarádem můžete koupat v místním Fjordu, ale také si můžete vyrazit do pohádkové přírody. Samozřejmostí je ale, že si svého kamaráda budete hlídat a budete ho mít ideálně na vodítku. Pokud byste chtěli čtyřnohému miláčkovi dopřát trošku svobody, můžete si udělat výlet do jednoho z místních “psích parků”. V Sønderborgu jich najdete rovných sedm. Tím nejznámějším je Overstjernen, Nederstjerne nebo také nedaleký lesík Vand- and Saltholm. Tyto parky nejsou nijak oplocené a pejsci si tady dozajista přijdou na své.


Poskytované služby na palubě podléhají dostupnosti.