Zdravější cesta: Noční autobusy FlixBus

Pohled na noční ulici, kterou svítí světla projetých aut

Stísněný prostor, bolest za krkem, spodní části zad nebo mravenčení v nohou - to je to, co si všichni představíme pod pojmem cestování autobusem, obzvláště pak, máme-li si představit dlouhé noční cestování. Díky FlixBusu již ale autobus není noční můrou, naopak představuje čistý, komfortní a také ekologický dopravní prostředek vhodný pro cestování po České republice i do zahraničí. Ráda bych vám v rámci projektu Zdravější cesta ukázala pár rad a tipů pro pohodlnější a o něco zdravější cestování nočními linkami FlixBus, které jsou skvělou volbou při cestování do evropských metropolí.

Pomůcky pro příjemný spánek

Pro příjemný, pohodlný a hlavně nebolestivý spánek je třeba, abyste se oblékli tak, aby vás oblečení nikde netáhlo a zároveň vám zajistilo teplo po celém těle - dle mého názoru je ideální tepláková souprava, která nikde neškrtí a zakryje celá záda, v kombinaci s teplými ponožkami. Na cestu si nezapomeňte přibalit cestovní polštářek ve tvaru podkovy, špunty do uší (nebo sluchátka) a masku na oči - tyto tři věci je možné zakoupit ve FlixShopech. Z důvodu klimatizace doporučuji také deku a pro pocit čistoty pak vlhčené ubrousky, případně kartáček na zuby a pastu.

Využijte polohovatelnost sedačky

Většinu sedadel autobusů FlixBus je možné polohovat dozadu, některé sedačky navíc můžete vysunout do uličky, čímž si zajistíte více místa mezi vámi a spolusedícím cestujícím. 

Pro zdravější a pohodlnější uložení ke spánku sklopte sedačku vzad a hlavu podložte polštářkem ve tvaru podkovy, kterým zajistíte větší stabilitu krční páteře a předejdete tak bolestem nejen v této oblasti. Nohy nechte spuštěné rovně před sebe a nekřižte je - křížením nohou si způsobujete bolesti zad a z dlouhodobého hlediska pak různé dysbalance způsobené špatnou polohou pánve a potažmo i páteře, křížíte-li nohy častěji. K většímu pohodlí nohou můžete využít opěrky umístěné pod sedadlem před vámi. Dle vašich osobních nároků pak využijte masku na oči, špunty do uší, sluchátka nebo deku.

Uvolnění těla na cestách autobusem

Je-li vaše cesta delší, využijte zastávky autobusu k uvolnění vsedě nebo se projděte alespoň na toaletu a zpět k sedadlu.

KRK - Na uvolnění svalů v oblasti krční páteře se posaďte rovně, spusťte ruce volně podél těla a pomalu s výdechem se snažte položit hlavu na rameno, současně táhněte protilehlé rameno dolů. 

BEDRA - Pro uvolnění beder se posaďte rovně, předkloňte hlavu a postupně se srolujte hlavou ke kolenům tak, abyste nevysunuli pánev vpřed ani vzad. V tomto předklonu se pak zhluboka nadechujte do břicha, jako byste chtěli vytlačit pupek z těla ven, při výdechu pracujte s břichem, jako byste se chtěli vejít do úzkych kalhot, a ucítíte úlevu v oblasti bederní páteře -, dýcháním do hrudníku v této poloze pak ucítíte uvolnění v oblasti hrudní páteře.

Noční linky FlixBus jsou ideálním řešením cest do vzdálenějších měst, chcete-li aby vám cesta utekla co nejrychleji a zároveň jste si během ní odpočinuli. Věřím, že díky zmíněným tipům bude vaše cesta pohodlnější a všechny obavy z nekomfortu dob zmizí. 

Martina Hloupá, DiS.
Zakladatelka projektu Zdravější cesta