Valentýnská edice: Odborníci radí, jak na vztahy na dálku

14/02/2020

 

Tisková zpráva, 13/2/2020

+ Téměř 60 % párů mající vztah na dálku má pozitivní zkušenost + Rady terapeuta ohledně udržování zdravého vztahu na dálku + Nápady pro páry, které Valentýn netráví společně

Valentýn je za rohem a tak se zdá, že není větší výzvy pro vztahy na dálku, než být bez své drahé polovičky zrovna na nejromantičtější den v roce. Studie přesto ukazují, že i to může být pro vztah pozitivní. Podle průzkumu společnosti KIIROO z roku 2018 až 58 % vztahů na dálku vydrží. Kromě toho 55 % respondentů uvedlo, že se v průběhu období stráveného odděleně cítili, jako by spolu byli, a 81% souhlasilo s tím, že společné chvíle byli pak více intenzivní. Obrátili jsme se na odborníka, který nám doporučil, jak zvládnout vztah na dálku a svůj vztah ještě více posilnit.

Rady odborníka pro udržení zdravého vztahu na dálku

Doktor Sharon Brehm sdílí své tipy, jak udržet ve vztahu jiskru, i když vás dělí desítky kilometrů, a nemáte tak možnost vidět se každý den.

1. Důležité je mluvit

Když nemůžete svou drahou polovičku vidět každý den, je důležité spolu alespoň mluvit každý den. Dobré je si tak nastavit určité rituály, jako jsou zprávy na dobrou noc, dobré ráno a pravidelné telefonní hovory, díky kterým se nebudete cítit tak sami. Důležité je mít však na paměti, že jsou dny, kdy se nic vzrušujícího neděje a nemáte tak moc, co svému partnerovi říct. V takových případech doktor Brehm doporučuje najít si jiné společné téma. „Přečtěte si stejnou knihu nebo sledujte stejný film, společně zahajte online kurz nebo si spolu zahrajte počítačovou hru – můžete vyzkoušet cokoliv, co vás sblíží.“

2. Naplánujte si další návštěvy, ať se máte na co těšit

Jak často se musí pár vidět, závisí na více faktorech, jako je vzdálenost, volný čas a finanční prostředky. Nejlepší samozřejmě je, když se pár může vidět co nejčastěji. „Pokud to nezpůsobuje moc smutku, můžou vztahu někdy delší pauzy naopak prospět,“ navrhuje Dr.Brehm. „Také doporučuji, aby návštěvy z obou stran byly spravedlivě vyvážené.“ Autobus je pohodlný a cenově dostupný způsob, jak cestovat ke svým blízkým, kdykoli to bude třeba.

3. Užijte si čas společně tak, jak jen chcete

Mnoho dvojic se snaží ve společně stráveném čase toho společně zažít co nejvíce. Měly by však mít na paměti, že jedou za svým partnerem, protože ho milují, ne protože jedou na výlet. „Tato myšlenka již pomohla mnoha párům vydržet odděleně a zároveň si užívat společně strávený čas a stále být sami sebou,“ vysvětluje Dr. Brehm, „Je to všechno o tom, že spolu dokážete autenticky trávit společný čas - ať už v posteli, s přáteli na večírku nebo na výletě do hor.“

4. Buďte realističtí ohledně svých očekávání

Znovu shledání je často spojeno s vysokými očekáváními. Je důležité si uvědomit od saméhozačátku, že vztah na dálku není jednoduchý a je pro pár takovou výzvou. Vztahy na dálku, abybyly úspěšné, vyžadují více trpělivosti, upřímnosti a důvěry obou partnerů, říká Dr. Brehm. Připlánování setkání může pár diskutovat o svých potřebách a přáních, aby se ujistil, že jsounaladěni na stejnou vlnu.

5. Žijte přítomností

Důležité je se ujistit, že žijete na plno. „Váš partner by neměl být vaším jediným zdrojem štěstí atoto pravidlo platí i pro běžné páry,“ říká Dr.Brehm. Ať už jste kdekoli, užívejte si relaxační večerdoma nebo cestu ke svému partnerovi FlixBusem. Neexistuje věc, kterou byste si neměli užítkvůli tomu, že vedle sebe nemáte svou polovičku. „Cesta autobusem také nabízí nějaký čas prosebe, kdy máte čas poslouchat audioknihu, zaznamenávat si své myšlenky nebo se jen tak dívatz okna a zkusit na nic nemyslet.“

6. Vytvořte společně dlouhodobý plán a stanovte konec tohoto přechodného období

Párům se snadněji loučí, když jejich odloučení má pevně stanovený konec. Nemusí to být přesnédatum, ale stanovení přibližného data alespoň trochu sníží obavy o budoucnost vašeho vztahu.„U vztahů na dálku je důležité mít na paměti, že vzdálenost je pouze dočasná překážka. Pokudtomu tak není, většinou roste frustrace a osamělost,“ vysvětluje Dr. Brehm.

Valentýnské nápady na překvapení drahé polovičkyFyzická vzdálenost neznamená, že nemůžete Valentýna oslavit se svou lásku a navzájem sepřekvapit. Zkuste využít některé z níže uvedených nápadů:

• Svému miláčkovi můžete poslat old-schoolově poštovní dopis (s vašimi fotkami nebortěnkovými polibky uvnitř)

• Objednejte své drahé polovičce jeho/její oblíbené jídlo nebo ji nechte dovézt květiny

• Naplánujte si valentýnskou večeři přes Skype

• Překvapte druhého svou přítomností nebo kupte svému partnerovi lístek na FlixBus na cestu za vámi

Svátek zamilovaných letos připadá na pátek. A to je skvělá příležitost chopit se iniciativy anaplánovat si romantický výlet ve dvou! Střední Evropa je plná krásných míst a mnohá z nichmůžete navštívit hromadnou dopravou na přímém spoji a setkat se tak třeba na půli cesty.

Stáhnout tiskovou zprávu (PDF)