FlixMobility vloni přepravila 62 milionů cestujících, o 37 % meziročně více

09/01/2020

 

Tisková zpráva, 9/1/2020

+ FlixBus s nabídkou 2500 destinací ve 30 zemích dále upevňuje svoji pozici největšího poskytovatele autobusové přepravy na světě + Díky akvizicím společností Kamil Koç a Eurolines expanduje v Evropě a Asii + Další rozvoj sítě vlaků FlixTrain v Německu i na mezinárodním poli + Udržitelná mobilita a vize klimatické neutrality do roku 2030

FlixMobility, poskytovatel spolehlivé, cenově dostupné a ekologicky šetrné dálkové přepravy, na svých stávajících a nových trzích i nadále roste. Za uplynulý rok 2019 společnost globálně přepravila 62 milionů cestujících, což je 37% nárůst objemu přepravy oproti roku 2018. FlixMobility aktuálně obsluhuje cestující ve 30 zemích napříč 2 500 destinacemi, kteří mohou využít služeb zelených autobusů FlixBus, vlaků FlixTrain a přepravu pod hlavičkou společností Kamil Koç a Eurolines. Nabídka vlakových spojení FlixTrain roste nejen v Německu, v roce 2020 společnost plánuje vypravit první zelené vlaky i na švédských kolejích.

„Během sedmi let se nám podařilo stát se poskytovatelem s nejrozsáhlejší sítí autobusových spojů na světě. Naše nabídka aktuálně čítá více než 400 tisíc spojů denně do tisíců destinací,“ uvádí André Schwämmlein, zakladatel a CEO společnosti FlixMobility. „Jsem velmi hrdý na to, že nabízíme dostupnou, technologicky vyspělou a udržitelnou mobilitu mnoha milionům lidí na světě, současně s vědomím, že ve většině zemí je dálkový autobus tím nejšetrnějším dopravním prostředkem vůči klimatu. Je skvělé stát v čele technologického vývoje a pokroku, který přináší výhody lidem i planetě.“

3,5 milionu cestujících a 63 zastávek v České republice

Mezinárodní růst společnosti a úspěch reflektuje i situace na českém trhu. Za minulý rok FlixBus v Česku a mezi ČR a zahraničím přepravil 3,5 milionu cestujících, což je meziroční nárůst o 30 procent. Zelené autobusy aktuálně staví na šedesátce zastávek ve větších i regionálních městech a autobusové nádraží Praha Florenc se řadí mezi jeden z nejvytíženějších dopravních uzlů v evropské síti FlixBusu.

„Rozšiřování nabídky dostupných spojů a zpřístupnění pohodlné přepravy ještě více lidem je pro nás dlouhodobou prioritou. Kromě nových zahraničních destinací na přímém spoji z Česka jsme v loňském roce propojili i česká regionální města se zahraničím. Patří zde například spojení Hradce Králové a Náchoda s polskými metropolemi Katovice a Krakov, Zlín se Žilinou nebo Mnichovem a Strakonice a Vimperk s významnými centry v Rakousku, Německu a Polsku,“ uvádí ředitel společnosti FlixBus v České republice Pavel Prouza.

Mezi nové zahraniční destinace dostupné na přímém spoji z Česka FlixBus v roce 2019 přidal například Oděsu, Umaň a Lvov na Ukrajině, Sarajevo a Visoko v Bosně a Hercegovině, Rotterdam v Nizozemsku, Antverpy v Belgii nebo německá města Koblenz, Mohuč a Fürth.

„Naši zákazníci se mají na co těšit i v roce 2020. Během jara postupně přidáme sezónní nabídku spojů na jih Evropy. Chceme otevřít další přímá spojení z Prahy například do Španělska, Francie, Švýcarska, Velké Británie nebo Nizozemska. Pracovat budeme i na dalším propojení českých regionů s evropskými velkoměsty,“ dodává Prouza.

Mezinárodní expanze na další kontinenty a nové možnosti přepravy

Zajímavé novinky se v uplynulém roce odehrály i na mezinárodním poli. Ještě před koncem roku 2019 se FlixBus dostal východněji, než kdykoliv předtím – vstoupil na Ukrajinu a získal tureckou jedničku autobusového dopravce Kamil Koç. Také v USA došlo v loňském roce k mnoha regionálním expanzím zejména ve státech Florida, New York, Oregon, Texas a Washington. Pro evropský trh byla významnou akvizice dálkových autobusových služeb Eurolines, která ještě více rozšířila dosah a nabídku společnosti FlixMobility.

Od uvedení na trh v roce 2018 rozšířila společnost FlixMobility síť vlakových spojů FlixTrain v Německu. Na konci loňského roku ohlásila společnost plány na zahraniční expanzi a další zelené vlaky chce vyslat tento rok i na koleje do Švédska. FlixBus Charter, který zákazníkům umožňuje rezervovat si vlastní autobus s řidičem pro soukromý výlet, oslavil v roce 2019 milník 1 milionu cestujících od založení v roce 2015.

Ještě před vánočními svátky představila FlixMobility nový přírůstek do své rodiny přepravních služeb – spolujízdu FlixCar. V současné době je k dispozici zatím jen ve Francii, ale počítá se s postupným rozšiřováním i na další trhy. FlixCar je bezplatná a jednoduchá platforma pro organizaci spolujízdy autem, která spojuje řidiče a cestující jedoucí stejným směrem.

I nové desetiletí přinese ambiciózní expanzi, FlixBus plánuje vstoupit do Jižní Ameriky a Asie. Tyto kroky budou financovány kapitálem, který společnost získala v létě roku 2019. Noví investoři TCV a Permira i další dlouhodobí investiční partneři, jako například HV Holtzbrinck Ventures, spolupracují se společností FlixMobility strategicky na dalším růstu.

Udržitelnost a vize klimatické neutrality 2030

Udržitelnost je pro FlixMobility víc než pouhou frází. Dopravní sektor se celosvětově podílí téměř jednou čtvrtinou na produkci veškerých emisí uhlíku, přičemž největší část pochází z automobilové a letecké přepravy. Pokud se rozhodnete cestovat autobusem nebo vlakem, nebo se nabídnete volná místa v autě někomu dalšímu, můžete dramaticky snížit svou uhlíkovou stopu. Cestování autobusem FlixBus může být ke klimatu šestkrát šetrnější než individuální cestování osobním vozem. V roce 2019 udělala společnost FlixMobility ve své zelené ambici další krok kupředu a zveřejnila vizi neutrality vůči klimatu, v rámci které chce do roku 2030 dosáhnout nulové produkce CO2.

Jednou z výzev na cestě ke klimatické neutralitě je palivo. Vedle pilotních projektů dálkových elektrických autobusů v Evropě a USA společnost FlixMobility nedávno oznámila i záměr testovat autobusy poháněné vodíkovými palivovými články. Další metou pak budou autobusy na bioplyn.

Stáhnout tiskovou zprávu (PDF)