FlixBus zahajuje provoz nejdelší evropské autobusové linky na bionaftu

17/10/2022

++ Od 28. září se linka FlixBusu Brest <> Grenoble stala nejdelší komerční linkou v Evropě, která je  100% poháněna francouzskou bionaftou

++ Dva dvoupatrové autobusy Volvo 9700 budou jezdit na bionaftu Oleo100 od francouzské společnosti Saipol (Avril Group) vyrobenou ze 100% francouzské řepky

++ Oleo100 snižuje emise CO2 téměř o 70 % a emise jemných částic až o 80 %

++ Společnosti Volvo Buses a FlixBus zároveň oznámily dohodu o spolupráci, která má celosvětově zjednodušit rozvoj udržitelného vozového parku

Praha/Paříž 17. října 2022 – Společnost FlixBus a její holdingový majitel Flix SE se zavázaly k co nejudržitelnějšímu cestování. Jedním z aspektů eko přístupu je zavádění alternativních pohonů. Společnost Flix spolupracuje s různými partnery na pilotních provozech a zkoumání nových technologií. 

Nejnovější dohoda o spolupráci mezi společnostmi FlixBus a Volvo Buses se zaměřuje na ostrý test používání bionafty Oleo100, která se vyrábí z řepky olejné. Oleo100 splňuje nejnovější ekologická kritéria tím, že přeměňuje obnovitelnou biomasu na palivo.

Ekologičtější cesty se společností FlixBus 

Zavedením autobusů s pohonem Oleo100 na lince Brest <> Grenoble rozšiřuje společnost Flixbus svou biopalivovou stopu ve Francii. Již v listopadu 2021 byly na lince FlixBusu Nice <> Toulouse zavedeny dva autobusy Volvo s pohonem Oleo100. V červnu 2022 začala jezdit linka FlixBus Vannes <> Paříž na Oleo100, rovněž s vozidly Volvo. Denní jízda na trase Brest <> Grenoble v součtu představuje 830 000 ujetých kilometrů ročně a 200 000 litrů spotřebovaného paliva. Dva patrové autobusy Volvo Bus 9700, které tuto trasu obsluhují, budou jezdit na Oleo100, což je typ bionafty vyráběný z řepky, kterou vyrábí francouzská společnost Saipol. Díky použití oleje Oleo100 k pohonu dvou patrových autobusů Volvo 9700 na této lince bude vyprodukováno o 70 % méně emisí skleníkových plynů. 

Oleo100 plně splňuje nejnovější ekologická kritéria tím, že přeměňuje obnovitelnou biomasu na palivo. Lisováním řepky se získávají jednak rostlinné bílkoviny bez GMO (geneticky modifikovaných organismů) určené ke krmení zvířat na francouzských farmách, jednak řepkový olej určený k lidské spotřebě. K energetickým účelům se využívají pouze přebytky z této produkce, které nezpůsobují odlesňování ani změnu využití půdy. Bionafta Oleo100 (vyrobená výhradně ze semen francouzské řepky) snižuje emise CO2 až o 70 % a emise jemných částic až o 80 % u dálkového autobusu, přičemž nabízí stejný výkon jako nafta. Jedná se tak o evropský primát v oblasti komerční dopravy. 

Daniel Krauss, CIO Flix SE doplňuje: "Společnost Volvo Bus sdílí naši vizi udržitelnějšího cestování a poskytuje prémiové autobusy, může zaručit kvalitu, na kterou jsou naši zákazníci zvyklí. Jsme velice hrdí, že v současné době jezdí po celé Francii již pět autobusů Volvo na pohonné platformě Oleo100. Po celém světě se snažíme s různými partnery zavádět řešení, která co nejvíce sníží uhlíkovou stopu cestování s FlixBusem. Francie je v této oblasti průkopníkem díky ambiciózním partnerům, jako jsou Volvo Bus, Morio a Saipol."

Dlouhodobý závazek společnosti Flix a jejích partnerů k udržitelnému cestování

Od roku 2013 společnost svými značkami utváří a mění globální cestovní trh tím, že umožňuje lidem cestovat cenově dostupně a udržitelně. Vývoj společnosti Flix se vyznačuje stálým růstem a inovacemi. Modernizací odvětví a řízením udržitelných pilotních projektů, jako jsou autobusy na biopaliva, společnost Flix dokazuje, že celé odvětví lze změnit díky správnému podnikatelskému duchu a motivovanému týmu.

Zahájení provozu linky Brest <> Grenoble bylo pro společnosti FlixBus a Volvo Bus také příležitostí k formalizaci nového partnerství. Obě společnosti budou ruku v ruce pracovat na rozvoji udržitelnější autokarové dopravy tím, že zjednoduší rozvoj vozového parku pro partnerské provozovatele autobusů společnosti FlixBus po celém světě.

Dohoda o spolupráci neznamená, že Volvo bude automaticky dodávat autobusy společnosti FlixBus. Jako dosud budou vozidla dodávána podle požadavků partnerů provozujících autobusovou síť FlixBus.