Nejděsivější halloweenské destinace

Když se řekne Halloween, lidé si často představí americké děti pobíhající po ulici ve strašidelných kostýmech a koledující o sladkosti u sousedů, kteří mají domy vyzdobené vyřezanými dýněmi, kostlivci a obřími pavučinami. Proto si také řada z nás myslí, že Halloween pochází ze Spojených států. Halloween má ale mnohem delší historii – již před tisíci lety slavili irští Keltové tento den jako příchod nového roku. Po katolizaci byl tento svátek nahrazen dnem Všech svatých, jehož předvečer se nazýval „All-Hallows-eve“ a později zkráceně „Halloween“.
 
V Evropě se Halloween slaví různými způsoby a my pro vás máme několik zajímavých tipů! Autobusem FlixBus se můžeš 31. října vydat do řady strašidelných destinací od starobylých měst s mystickou historií, přes staré hrady trýzněné neklidnými dušemi svých majitelů až po halloweenské show v zábavních parcích.

Zajímavosti o Halloweenu

  • Co je symbolem Halloweenu? Nejznámějším symbolem Halloweenu je Jack-o'-lantern, lucerna vytvořená vyřezáním lidských rysů do dýně. Původ symbolu leží v legendě o irském opilci Jacku Stingymu, který se o Halloweenu pokusil ošidit ďábla a za trest byl odsouzen k věčnému bloudění temnotou s jedním žhavým uhlíkem ve vydlabané řepě, který mu má svítit na cestu. Dnes se dýně se svíčkou dává za okno nebo před dveře, aby byl dům a jeho obyvatelé ochráněni před Jackem, zlými duchy a nemrtvými.
  • Co znamená "trick-or-treat"? Trick-or-treat říkají děti u dveří domů svých sousedů a očekávají buď děsivou show nebo nějaké sladkosti.
  • Co to je Samhainophobia? Halloween má svou vlastní fobii: Samhainophobia není jen prostá otrávenost z všudypřítomných zombies, ale klinicky diagnostikovaná fobie, podobně jako arachnofobie (strach z pavouků).
  • Je o Halloweenu vždycky úplněk? Všimli jste si, že na vyobrazeních Halloweenu je měsíc vždy v úplňku (a často před ním letí čarodějnice nebo netopýři)? Pravdou je, že úplněk přímo v den Halloweenu je vzácností – poslední byl v roce 2001 a příští bude až v roce 2020!
  • Jaké jsou s Halloweenem spojené pověsti? Podle pověry, kdo bude celý halloweenský den nosit oblečení naruby a bude chodit pozpátku, uvidí o půlnoci čarodějnici.