Pokud máte potíže při náhledu na tuto webovou stránku, zavolejte nám prosím na +420 228 880 001 nebo se obraťte na FlixBus Google Assistant aplikace.

§§ geoTextTitle §§

§§ geoLinkText §§

Objevujte evropská velkoměsta skrze historické knihovny!

Připravili jsme pro vás přehled sedmi nejkrásnějších knihoven v Evropě, kam dojedete autobusem z Prahy nebo dalších českých měst. Vypravte se na některé z míst, kde se zastavil čas!  

Na knihovnách je něco magického... Tiché chrámy poznání, kde může člověk ztratit pojem o čase, studovat, meditovat nebo jen relaxovat a snít v klidném prostředí. Kromě toho jsou však některé knihovny samy o sobě architektonickými skvosty a zaslouží si místo v každém cestovatelském itineráři během návštěvy některé z evropských metropolí.

Připravili jsme pro vás přehled sedmi nejkrásnějších knihoven v Evropě, kam dojedete autobusem z Prahy nebo dalších českých měst. Vypravte se na některé z míst, kde se zastavil čas!  

1)     Knihovna svaté Jenovéfy – Paříž, Francie

Knihovna svaté Jenovéfy je jednou z vizuálně nejpůsobivějších budov v Paříži. Původní opatství  knihovny bylo založeno v 6. století a do její fasády jsou vyryta jména osobností, které se významně podílely na rozvoji lidského poznání, jako byli Koperník a Shakespeare. V pracovní den během odpoledne se lidé v ulici pod jmény 810 slavných učenců vyrytých do zdi seřadí a čekají, až společně budou moci usednout v ohromné studovně.

2)     Biblioteca Marciana – Benátky, Itálie

Italská národní knihovna Biblioteca Marciana by postavena roku 1537 a patří mezi vůbec nejstarší knihovny v Itálii. Obsahuje téměř 700 set tisíc svazků klasického textu a řadí se tak k největším italským knihovnám. Kromě tištěných knih obsahuje knihovna 13 tisíc rukopisů, 2 883 prvotisků a 24 tisíc děl vytištěných mezi lety 1500 a 1600.

3)     Filologická knihovna Svobodné univerzity Berlín, Německo

Poněkud modernější architektonická památka, filologická knihovna, se nachází v areálu Svobodné univerzity v Berlíně.  Stavba knihovny byla zahájena v roce 2001 a dokončena byla už v roce 2005. Knihovna je nejkrásnější v noci, když její průsvitné fasády prosvítí vnitřní osvětlení a vytvoří tak efekt šachovnice. Design budovy navrhla světoznámá společnost Foster + Partners.

4)     Černý diamant, Dánská královská knihovna – Kodaň, Dánsko

Černý diamant je neoficiální název moderní přístavby ke staré budově Dánské královské knihovny přímo na nábřeží. Samotný název odráží leštěnou fasádu z černých žulových kamenů a také nepravidelné úhly budovy. V Černém diamantu jsou umístěna také dvě muzea, který můžete navštívit, Národním muzeum fotografie a malé muzeum věnované kreslenému výtvarnému umění.

5)     Knihovna Strahovského kláštera – Praha, Česko

Knihovna premonstrátského kláštera na Strahově je jednou z nejcennějších a nejlépe  dochovaných historických knihoven na světě se sbírkou přes 200 tisíc svazků. Nejstarší část knihovny, barokní Teologický sál, byl postaven v letech 1671 až 1674. Hlavní klasicistní klenby Filosofického sálu pocházejí až z roku 1794. Oba sály zdobí překrásné stropní fresky Siarda Noseckého a Františka Antonína Maulbertsche.

TIP: Do evropských metropolí autobusy FlixBus

FlixBus v rámci Evropy nabízí nejrozsáhlejší meziměstskou síť čítající 350 000 denních spojů do více než 2000 destinací ve 28 zemích. Výhodou cestování autobusy FlixBus je, že máte po celou cestu k dispozici toaletu, extra místo na nohy, kvalitní Wi-Fi připojení i elektrické zásuvky. Na palubu autobusu si s sebou můžete bezplatně vzít jedno příruční zavazadlo a další kufr uložit do zavazadlového prostoru. Více informací na www.flixbus.cz.

6)     Rakouská národní knihovna – Vídeň, Rakousko

Hofburgský palác ve Vídni v Rakousku byl kdysi sídlem císařů a králů. Dnes, kromě toho že je oficiálním sídlem rakouského prezidenta, je zde uchována úžasná sbírka neuvěřitelných 7,4 milionů položek Rakouské národní knihovny. Jednou z nejkrásnějších výzdob knihovny je obrovská freska na stropě, kterou vytvořil malíř Daniel Gran.

7)     Vatikánská apoštolská knihovna – Řím, Itálie

Podruhé se můžeme vydat na jih do Itálie, návštěva Benátek i Říma se dá spojit do jedné cesty. Vatikánská apoštolská knihovna se nalézá v samém srdci Vatikánu a je jednou z předních knihoven světa. Ve svých sbírkách opatruje kolem 1,6 milionů knih a jiných objektů. Ačkoli je o mnoho starší, byla knihovna formálně ustavena až v 1475. I tak se jedná o jednu z nejstarších knihoven světa a obsahuje jedny z nejvýznamnějších sbírek historických textů.

Stáhnout tiskovou zprávu (PDF)